Защо САЩ отложиха санкциите срещу Китай след свалянето на предполагаемия шпионски балон?
Когато през февруари хипотетичен китайски шпионски балон прелетя над Съединените щати , някои американските високопоставени чиновници бяха уверени, че това навлизане ще подтикне американската администрация да предприеме редица дейности за противопоставяне на Китай . Вместо това Държавният департамент на Съединени американски щати е взел решение да отсрочи глобите , свързани с правата на индивида, контрола върху износа и други чувствителни действия, с цел да се опита да ограничи отрицателните резултати върху връзките сред Съединени американски щати и Китай, съгласно четири източника , директно осведомени с политиката на Съединени американски щати, както и съгласно вътрешни имейли , които са станали притежание до “Reuters ” .
Забавянията на точките от календара на министерството за „ конкурентни дейности “ – конфиденциален лист с плануваните от администрацията на Байдън стъпки , свързани с Китай , разтревожиха някои американски чиновници и разкриха разделянето сред тези в държавното управление на Съединени американски щати, които упорстват за по-строги дейности против Китай, и другите, които поддържат концепцията за по-сдържан и сдържан метод. Въпреки че Държавният департамент показва недоволството на Съединени американски щати от абсурда , обвързван с хипотетичния шпионски балон , като отсрочи проведено посещаване на държавния секретар Антъни Блинкен в Пекин, вътрешно известие на Държавния департамент, прегледано от “Reuters ”, демонстрира, че авторитетни висши чиновници на Съединени американски щати съзнателно отсрочват плануваните наказателни дейности против Китай . Рик Уотърс , заместник-помощник държавен секретар по въпросите на Китай и Тайван, е декларирал в имейл до други висши чиновници от 6 февруари, който не е бил оповестен по-рано:
„ Указанията на държавния секретар са да отсрочат дейностите, които не са свързани с балона, с цел да можем да се съсредоточим върху съответния отговарящ отговор. Можем да преразгледаме другите дейности след няколко седмици “.
Източниците настояват, че доста от обсъжданите ограничения към момента не са подхванати . Според тях решението за отсрочване на новите разпореждания за лицензиране на износа на производителя на телекомуникационно съоръжение Huawei и глобите против китайски чиновници за злоупотреби с хора от уйгурската общественост е обострило напрежението от страна на Китай . Както наподобява, администрацията на президента Джо Байдън се стреми да предотврати по-нататъшното утежняване на връзките с комунистическото държавно управление на Китай, които съгласно доста анализатори са достигнали най-ниската си точка от началото им през 1979 година насам.
Бивши дипломати и членове на Конгреса и от двете партии настояват, че Съединени американски щати би трябвало да поддържат отворени канали за връзка с Пекин , с цел да избегнат недоразумения и да се ориентират по-добре в световните рецесии. Според източниците обаче актуалната политика се придържа прекомерно покрай по-ранната тактика на ангажираност, която позволяваше на Китай да извлича отстъпки в подмяна на разговори на високо ниво, които постоянно даваха малко осезаеми резултати .
В диалог с “Reuters ” при изискване за анонимност заради боязън от последици източниците споделиха, че Блинкен значително е делегирал отговорностите си във връзка с политиката за Китай на заместник-държавния секретар Уенди Шърман , втория по сан посланик на Съединени американски щати.
В отговор на въпроси, заложени от медията, почитан чиновник на Държавния департамент съобщи, че при ръководството на Байдън Държавният департамент е „ координирал с междуведомственото съдействие рекорден брой наказания, надзор на износа и други конкурентни дейности “ по отношение на Китай.
Самата Шърман не пожела да отговори на настояването за коментар. В свое изявление пред сенатската комисия по външни връзки на 9 февруари тя съобщи, че департаментът „ модернизира “ работата си и ще „ продължи да се опълчва на нападателните военни, дипломатически и стопански практики на КНР (Китайската национална република) “.