Когато миналата седмица планината Руанг в Индонезия претърпя няколко експлозивни

...
Когато миналата седмица планината Руанг в Индонезия претърпя няколко експлозивни
Коментари Харесай

След изригването на мощен вулкан: Как ще се отрази на времето и климата

Когато предходната седмица планината Руанг в Индонезия претърпя няколко избухливи изригвания, вулканичните газове бяха изхвърлени толкоз високо, че доближиха втория пласт на атмосферата, на десетки хиляди метри над земята.

(Във видеото може да научите повече за: Заради изригнал вулкан: Авиокомпании анулират полети от Мексико сити)

Изригванията на Руанг изхвърлиха голям пепелен шлейф и изпратиха някои вулканични газове на повече от 65 000 фута (приблизително 20 километра) във въздуха, съгласно сателитни оценки - към 25 000 фута (7600 метра) по-високо, в сравнение с нормално лети търговски аероплан.

Потенциалните последствия от изригването за времето и климата стартират да се обрисуват, макар че заплахата и евакуациите не престават.

A powerful volcano is erupting. Here's what that could mean for weather and climate
— CTV Saskatoon (@ctvsaskatoon)
Възможно е вулканите да окажат краткосрочно влияние върху климата - в това число световно изстудяване на температурата - заради газовете, които изхвърлят високо в горните пластове на атмосферата. Но въздействието на вулкана Руанг върху климата евентуално ще бъде минимално, счита Грег Хюи, ръководител на Училището за земни и атмосферни науки към Техническия университет на Джорджия.

А ежедневните метеорологични условия наоколо до планината Руанг - като температура, облаци и дъжд - евентуално няма да бъдат повлияни от вулкана за дълго, споделя Хюи пред CNN.

Планината Руанг, 2400-футов (725-метров) стратовулкан на остров Руанг в индонезийската провинция Северно Сулавеси, е изригвала най-малко седем пъти от вторник вечерта насам, оповестиха от Агенцията по вулканология на страната. Според вулканолозите стратовулканите могат да провокират избухливи изригвания, защото конусовидната им форма разрешава натрупването на газ.

Според НАСА вулканичната пепел нормално съставлява примес от раздробени твърди частици - скали, минерали и стъкло - и газове, като водни пари, въглероден диоксид и серен диоксид.

Раздробените твърди частици генерират доста статично електричество в пепелните шлейфове, защото се удрят една в друга, което води до интензивни светлинни прояви, съгласно Хюи.

„ Самата пепел е с къс живот в атмосферата, тъй като е тежка, огромна и има наклонност да се утаява бързо “ , споделя Хюи пред CNN.

По думите му точно газовете са в положение да доближат доста по-високо в атмосферата.

Гъстата пепел наоколо до повърхността основава рисково качество на въздуха и провокира краткотрайно изстудяване, защото блокира затоплящата се слънчева светлина. След като дейното изригване спре, пепелта стартира да се утаява.

A is erupting. Here’s what that could mean for weather and climate via
— KANSAS BORN (@CAT1PRO)
Но пепелта, достигнала земята, може елементарно да бъде издигната назад във въздуха от безветрени ветрове. Водните капки постоянно се задържат във въздуха и образуват буреносни облаци, които могат да провокират дъжд или спомагателни мълнии.

Някои газове от изригванията на планината Руанг се издигнаха толкоз високо, че доближиха стратосферата - втория пласт на земната атмосфера. Той се намира тъкмо над тропосферата, в която се срещат животът и времето.

Стратосферата е доста изсъхнало място и нормално в нея се филтрират единствено газове с дълъг живот - продължаващ десетилетия, съгласно Хюи. Вулканичното изригване е единственият натурален метод за нахлуване в стратосферата на газове с къс живот - по-малко от няколко години - като серен диоксид и водни пари.

Веднъж попаднали в стратосферата, серният диоксид и водните пари се комбинират и образуват аерозоли на сярна киселина, които основават пласт от мъгливи капчици, съгласно UCAR. Тези капчици се популяризират надалеч от мястото на нахлуване и остават в стратосферата до три години, като отразяват слънчевата светлина назад в космоса и провокират изстудяване на световните температури.

Но резултатът на изстудяване продължава по-дълго, в случай че в стратосферата попаднат повече газове.

През 1991 година вулканът Пинатубо - различен стратовулкан - изригна във Филипините и провокира най-големия облак от серен диоксид, измерван в миналото. Изригването изхвърли в атмосферата над 17 млн. тона от газа и докара до световно намаляване на температурата с към 0,5 градуса по Целзий (0,9 градуса по Фаренхайт), което продължи към година, по данни на Геологическата работа на Съединени американски щати.

За съпоставяне, сателитните уреди са пресметнали, че планината Руанг е изпуснала до момента към 300 000 тона серен диоксид, макар че не е ясно каква част от този шлейф е попаднала в стратосферата. Макар че това количество единствено по себе си е много огромно, съгласно Хюи то е надалеч от най-екстремния случай.

Изригване с размерите на планината Пинатубо през 1991 година сигурно би могло да охлади планетата за няколко години , въпреки че няма да може да заличи сегашните климатични проблеми на Земята, породени от замърсяването, което я затопля, и ще бъде с цената на големи вреди за живота и имуществото.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР