Когато д-р Доналд Л. Унгер бил дете, често чувал от

...
Когато д-р Доналд Л. Унгер бил дете, често чувал от
Коментари Харесай

Защо един лекар си пука кокалчетата на ръцете 50 г.

Когато доктор Доналд Л. Унгер бил дете, постоянно чувал от майка си и останалите си родственици, че постоянното пукане на кокалчетата на ръцете води до артрит.

Вместо да се изплаши от тези предизвестия или просто да ги пренебрегва, момчето взема решение да вземе нещата в свои ръце, безусловно.

Инжектиране с рак, заразяване с чума и още опити от предишното

Д-р Унгер пука кокалчетата си в продължение на 50 години,

с цел да ревизира достоверността на изказванията на роднините си. За задачата той пукал кокалчетата единствено на лявата си ръка два пъти на ден, а дясната оставил като надзорен обект.

След години Унгер пресмята, че по време на опита е изпукал кокалчетата на лявата си ръка най-малко 36 500 пъти, а на дясната рядко без да желае. В края на опита той тества ръцете си за артрит и не открива следи от съществуването на подобен.

„ Този резултат слага много други изказвания на родителите под подозрение. Например какъв брой в действителност е значимо да се яде спанак “, споделя той.

През 2009 година опитът получава Иг-Нобелова премия –

подигравка на Нобелова премия, която отличава писания, които забавляват с безсмислеността и глупостта си, „ достижения, които първо карат хората да се смеят, а след това да мислят “.

„ Мамо, ти не беше права “, споделя Унгер, по време на церемонията по награждаване.

Това обаче не може да се твърди сигурно, тъй като въпреки всичко опитът на Унгер е прибавен върху единствено един човек и две човешки ръце.

ВИЖТЕ ИНТЕРЕСНИ МЕДИЦИНСКИ ПРАКТИКИ ОТ МИНАЛОТО

Проучване от 2011 година открива, че рискът от артрит при хората, които си пукат кокалчетата, и тези, които не ги, е еднакъв. Друго изследване от 2015 година пък сочи, че няма разлика в гъвкавостта, захвата или възприятието на болежка в ръцете на хората, които си пукат кокалчетата и тези, които не си ги.

Науката има потребност от настоящи и задълбочени изследвания по въпроса, с цел да удостовери резултатите от 50-годишното проучване на Унгер. Но до момента в който чакаме такива да бъдат извършени, може би е добра концепция да слагаме под въпрос всеобщите вярвания, които другите ни набиват в главите всеки ден.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore .

За още любопитно наличие от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Четете още:

В предишното хомосексуалността е определяна като болест

Няколко заболявания, които в миналото са разбирани и третирани неверно

Историята на един доктор, който няма различен избор, с изключение на да се оперира самичък
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР