Наистина ли мозъкът съзрява на 25-годишна възраст?
Кога в действителност може да се счита, че имате мозък на „ възрастен “? Хората постоянно настояват, че мозъкът е съзрял на 25-годишна възраст, което ни прави по-рационални, само че и по-трудни за смяна. Но в реалност нещата са доста по-сложни.
Спира ли мозъкът да се развива на 25 години?
Краткият отговор е: не.
Както се отбелязва в публикация от 2013 година, схващането, че „ развиването на мозъка не е приключено до близо 25-годишна възраст “, се отнася съответно до развиването на префронталната кора.
Префронталният кортекс е част от фронталния лоб, от време на време описван като „ рационалната част “ на мозъка. Сравнява се с райони като тези, които вземат участие в проучването на езици, да вземем за пример.
Областта се развива по-добре в юношеството, а възрастните се възползват от добре развитата префронтална кора, което им разрешава да извършват по-добре умения, изискващи учене, концентриране и памет.
Множество източници показват проучване на Националния институт по опазване на здравето от началото на 2000 година, съгласно което тази област съзрява съответно на 25-годишна възраст.
Според репортаж на NBC News от 2005 година проучването (което по това време към момента е в ход) включва сканиране с магнитен резонанс на 2000 души на възраст сред 4 и 26 години.
През 2004 година доктор Джей Гийд, който управлява проучването, съобщи пред DPIC:
И по този начин, ще се разсъните ли на 25-ия си рожден ден с чувството, че сте пеперуда, излязла от пашкула си? Внезапно станала по-рационална и по-установена, с изцяло построена префронтална кора и нова вероятност за живота, която е била недостижима на по-млада възраст?
Със сигурност не.
В това проучване е следено, че хронологията на развиване на префронталната кора варира доста при другите човеци. Дори като цяло при дамите приключва една или две години по-рано.
Причината? „ Все още не знаем “, споделя тогава Гийд.
Освен това, както означи NBC News по това време:
Как се трансформира мозъкът през целия ви живот?
Изследователите, които са създатели на публикация от 2022 година в списание Nature, са създали графики на развиването на човешкия мозък през целия живот. Те са разгледали размерите на разнообразни тъкани в мозъка посредством 123 984 сканирания с ядрено-магнитен резонанс от 101 457 участници.
Възрастовият диапазон на участниците е голям и варира от 115 дни след зачеването до 100-годишна възраст.
Какво могат да ни кажат тези данни за това по какъв начин се развива мозъкът в по-младите ни години и по какъв начин това се съпоставя с по-късните стадии от живота?
Въпреки това е „ доста малко евентуално “ в миналото да има повсеместен график за развиването на мозъка през целия живот, споделят те пред IFLScience.
И по този начин, дали мозъкът в миналото е „ изцяло зрял “ и по какъв начин това може да повлияе на метода, по който мислим?
Числото от средата на двадесетте години не идва напълно ненадейно.
Дали възрастта от 25 години е характерно значима за мозъка?