Коалиционен съвет се провежда тази вечер
Коалиционен съвет се събира довечера. Кратък и спонтанен митинг се организира преди него пред Министерски съвет с искане за оставката на вицепремиера Калина Константинова поради проекта за разселване на украинските бежанци. Протестът обаче бързо се разотиде, евентуално поради дъжда.
В 21 ч. се чака да се съберат коалиционда се посочи кои закони да бъдат изменени поради Плана за възобновяване, който ще обезпечи на България 12 милиарда лв. европейски средства.
На този декор през днешния ден в Народното събрание имаше среща на депутати, някогашни финансови министри и стопански специалисти за това дали е допустимо еврото у нас да бъде признато от 1 януари 2024 година
Към днешна дата инфлацията е главното предизвикателство България да извърши всички критерии за присъединение в еврозоната.
" Предстои да забележим какво ще бъде третирането на България във връзка с инфлацията, аз не изключвам по-благоприятно отнасяне – като това ще зависи главно от две неща - положителни политики и положителни договарящи “, съобщи Димитър Радев, шеф на Българска народна банка.
Според подуправителя на Централната банка Калин Христов рискът да влезем в инфлационна серпантина се усилва.
„ Висока инфлация се стопира с високи позитивни действителни лихви и с рецесии “, сподели Калин Христов.
Председателят на комисията по бюджет и финанси е песимистичен, че България поради инфлацията ще одобри еврото при започване на 2024-та.
„ Не е огромен шансът ни, защото, в случай че запазим сегашните критерии, ние мъчно бихме ги изпълнили от позиция на инфлация “, означи Любомир Каримански, ръководител на Комисията по бюджет и финанси.
Инфлацията у нас не би трябвало да надвишава с 1,5% тази в трите държави- членки на еврозоната с най-хубави индикатори.
„ Ние имаме по-висока инфлация, също по този начин и чисто механично поради кошницата на ползване. Има въпроси с тайминга на инфлацията, защото нашата инфлация стартира много преди европейската инфлация, сега се подвигат и лихвените проценти на ЕЦБ, което дава известни учредения да считаме, че въпреки всичко може и да се вместим в границите на този аршин “, сподели Ивайло Яйджиев, зам.-министър на финансите.
Влизането в еврозоната не поставя завършек на рецесиите пък предизвестиха от левицата:
„ Край на банковите банкрути - това е подвеждане. В пазарната стопанска система няма по какъв начин да няма банкрути. Може да са по-малко, може надзорът да е по-силен, само че при техния контрол банкрутираха, изпуснаха цяла южна Европа, лъжеха Евростат, затваряха си очите в ЕЦБ и най-после всички заплащат цената – едни леят шампанско други заплащат “, съобщи Румен Гечев от Българска социалистическа партия.
Бивши финансови министри поддържат участието ни в еврозоната.
„ Мястото ни е в еврозоната, колкото по-бързо стигнем там, толкоз по-добре за нас “, разяснява Милен Велчев.
„ Максимално бързо и в случай че успеем да се вместим в този график “, сподели и Владислав Горанов.
Въвеждането на еврото ще форсира търговията, стопанската система и ще помогне за приближаване на приходите ни до европейските, безапелационни са специалистите.
Малко по-рано през днешния ден работодателските организации обявиха, че на 24 и 29 юни са подготвени за митинги, разгласи ръководителят на КРИБ Кирил Домусчиев. Те упорстват от държавното управление за обезщетения за високите цени на тока, както и да се компенсира разликата в цената на природния газ за месеците април и май. Домусчиев също по този начин уточни особено за bTV, че КРИБ упорства да се вкара налог върху свръхпечалбите на енергийните сдружения, както и дълготрайни контракти за електрическа енергия на огромните предприятия.
За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!
Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ