Кметството дава старт и на два родолюбиви проекта – реставрация

...
Кметството дава старт и на два родолюбиви проекта – реставрация
Коментари Харесай

В село Свежен откриват паметник на жертвите на комунизма

Кметството дава старт и на два родолюбиви плана – реституция на къщата на полк. Серафимов и Аджарската книжовна школа

Кметството на село Свежен, община Брезово разгласи, че на 23 април тази година, от 11 часа ще даде старт на строително реставрационни действия по план „ Консервация, реституция и експониране на родната къща на полковник Владимир Серафимов с интерактивен музей в с. Свежен, община Брезово “ и план „ Консервация, реституция и експониране на Аджарската книжовна школа в с. Свежен, община Брезово “, написа Фактор.бг.

Същият ден ще бъде открита и плоча мемориал в памет на избитите без съд и присъда поданици на с.Свежен по време на комунистическия режим.

Полковник Серафимовата къща е един неповторим архитектурен монумент на културата от национално значение. Къщата с изключение на като архитектурна стойност е и родната къща на освободителя на Родопите полковник Владимир Серафимов.

Аджарската книжовна школа (Аджар остарялото име на Свежен) е една от водещите книжовни школи през епохата на османското господство, която се постанова като преписвачески, дамаскинарски и живописен център. Най-активен е книжовният живот на селото през ХVІІ в., когато там работи един от изтъкнатите представители на школата поп Йовко. Под перата на Аджарските художници/преписвачи излизат доста значими творби на средновековното българско изкуство като най-известен е „ Аджарският Дамаскин ”.

На двете събития ще участват министри, народни представители, кметове, видни общественици и българи родолюбци.

За жителите на Община Брезово и село Свежен ще бъде чест да участват и всички жители, които обичат България и нейната история, споделя кметът на селото Христо Енков.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР