Кметовете на Плевен и Ловеч поеха ангажимент да приоритизират ВиК

...
Кметовете на Плевен и Ловеч поеха ангажимент да приоритизират ВиК
Коментари Харесай

Кметовете на Плевен и Ловеч ще приоритизират ВиК вместо други обекти по Инвестиционната програма за общински проекти

Кметовете на Плевен и Ловеч поеха ангажимент да приоритизират ВиК вместо различен вид обекти по Инвестиционната стратегия за общински планове. Това стана ясно на извършена през днешния ден среща в Министерство на регионалното развитие сред министъра на районното развиване и благоустройството инж. Виолета Коритарова, зам.-министър Веселина Терзийска, началника на кабинета Кирил Габеров, кметовете на общините Плевен, Ловеч и Троян - доктор Валентин Христов, Страцимир Петков и Донка Михайлова, представители на „ Български ВиК холдинг " ЕАД и на ВиК операторите.

Решението на локалните администрации в Плевен и Ловеч е след апела от страна на Министерство на регионалното развитие тези две общини поради сериозната обстановка с водоснабдяването, както и всички останали общини в страната, да усъвършенстват плановете си и да приоритизират ВиК обекти по финансираната от бюджета стратегия.
На днешната среща бе регистрирано, че ремонтът и подмяната на вътрешна водопроводна мрежа в обитаемоте места има максимален резултат в кратковременен проект.

Беше разискван и спогодителен протокол от 1993 година, въз основа на който общините Плевен, Ловеч и Троян употребяват вода в избран размер от общ водоизточник. Представителите на водоснабдителните сдружения осведомиха, че са инсталирани разходомери на три огромни водовземания от общия източник. В къс период ще проработи система SCADA, която ще даде опция на трите ВиК оператора да наблюдават количествата вода, които черпят от него.

По време на диалога стана ясно, че при липса на обжалване планът за създаване на довеждащ тръбопровод за поддържане на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група „ Биволаре " ще може да започва през март. Съоръжението ще окаже позитивно влияние върху обстановката с водоснабдяването за Плевен в кратковременен проект.

Припомняме, че ВиК сдруженията отговорят за построяването на довеждащи водопроводи, а при нужда правят спешни поправки на стопанисваните от общините вътрешна водопроводна мрежа.

Инвестиционната стратегия за общински планове е най-бързият вероятен източник за вложения в подобен вид инфраструктура в страната. Тя дава опция на локалните администрации в къси периоди да решат огромна част от проблемите с водоснабдяването в общините, които през летните месеци се изострят поради напояване, пълнене на частни водоеми, повреди, амортизирана водопроводна мрежа, засушаване и други Освен това, тази инвестиция от общините има и различен обществен аспект, който следва да бъде регистриран при подаване на планове. За разлика от осъществяваните от ВиК операторите усъвършенствания по мрежите, не се калкулира в цената услугата, т.е. няма да увеличи цената на водата.

Към момента повече от 258 общини в страната се възползват от опциите на Инвестиционната стратегия за общински планове и ще получат към 800 млн. лв. за реорганизация на ВиК мрежи от общия бюджет на програмата, който след последните промени възлиза на близо 7 милиарда лв.. С цел обезпечаване на оптималната успеваемост на инвестицията, предвидимост в рехабилитацията на ВиК инфраструктурата и отбягване на повтаряне, Министерство на регионалното развитие и неговите структури молят финансираните посредством програмата ВиК планове да бъдат съгласувани с операторите, с цел да може със взаимни старания да бъдат надграждани.

ПРЕСЦЕНТЪР МРРБ
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР