Кметът на Рио де Жанейро връчи ключа от бразилския град

...
Кметът на Рио де Жанейро връчи ключа от бразилския град
Коментари Харесай

В Рио де Жанейро започна традиционният карнавал с коронацията на крал Момо

Кметът на Рио де Жанейро връчи ключа от бразилския град на крал Момо, с което в петък даде начало на петдневното алегорично ръководство на карнавалния монарх, съобщи Асошиейтед прес.

До сряда Момо е отпред на веселието, танците и парадите. Неговото царуване над метрополиса в южноамериканската страна символизира обръщането на обществото с главата надолу по време на обичайния карнавал.

Тази година за Момо е определен 30-годишният Данило Виейра, роден в Рио де Жанейро, който ще дава отговор за празненствата.

„ Правилата към момента са в действие, несъмнено “, сподели Виейра пред Асошиейтед прес преди символичната гала за коронацията си. „ Трябва да следваме разпоредбите на нашия град, нашата страна, само че аз управлявам карнавала “.

През 2024 година кметът на Рио де Жанейро Едуардо Паеш издаде декрет, с който церемонията по връчването на ключа се трансформира в годишно публично събитие.

Кметството на Рио чака към шест милиона души да вземат участие в шумните улични празненства, където групи от музиканти, танцьори, перкусионисти и актьори на кокили притеглят хиляди, като множеството от тях са нищожно облечени и покрити с блестящи декорации, отбелязва Асошиейтед прес.

Много локални поданици и чужденци се насочат към фамозния Самбодром в Рио по време на карнавала, където школи по самба дефилират, като подготовката им е траяла месеци. Те са съпроводени от огромни платформи, а участниците са облечени в направени с доста внимание костюми. Съдии правят оценка представянията и най-после ще разгласят спечелилия, напомня Асошиейтед прес.

Карнавалът в Рио е най-известен, само че празникът е национално събитие. Школите по самба в най-голямата тропическа гора в света също приготвят паради, а тържествата в колоритния град Олинда започнаха още в четвъртък, отбелязва Асошиейтед прес.

В Рио неотдавна вълна от обири, осъществени от юношески банди, провокираха терзания за сигурността. Имаше апели към кмета и губернатора Клаудио Кастро да създадат повече, с цел да подсигуряват сигурността на празнуващите, напомня Асошиетед прес.

„ Карнавалът би трябвало да бъде време на наслада, само че това, което виждаме на уличните празненства в Рио, с изключение на развлечение, е боязън “, сподели някогашната съветничка Лусиана Бойтекс в Инстаграм по-рано този месец. Тя прикани за по-добро осветяване и превантивни ограничения от страна на полицията.

Властите и органите на реда обявиха, че е в ход специфична интервенция с присъединяване на към 1100 сътрудници. Екипите ще следят улични празненства от началото до края, когато рискът от обири нараства.

Екипи, профилирани в битката с насилието против дами, също ще бъдат на основни места, оповестиха от кметството на Рио де Жанейро.

На церемонията Виейра съобщи, че карнавалът е и за приобщаване. „ Карнавалът е обич, карнавалът лекува “, сподели той. „ Става нещо магично, което носи наслада на всяко сърце, на всички раси, на всички хора “, уверен е той.

Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР