Кметът на Кърджали инж. д-р Хасан Азис бе приет от

...
Кметът на Кърджали инж. д-р Хасан Азис бе приет от
Коментари Харесай

Папа Франциск получи от кмета на Кърджали сребърния ключ на Перперикон: Свято място!

Кметът на Кърджали инж. доктор Хасан Азис бе признат от папа Франциск в състава на делегацията от български религиозни дейци. Поднесе му доста дарове. Сред тях обаче имаше един, който има особена стойност - прекрасно изпълнена имитация на изящното ажурно сребърно ключе, с което е била заключвана дарохранителницата на един от манастирите на Перперикон. То е от Х в. и е изпълнено от най-хубавите бижутери в столицата на Византия, Константинопол. Дарохранителницата е представлявала сандъче, където са защитавани Светите блага от сребро и злато, употребявани в богослужението.

До този миг е известно единствено едно скъпоценно сребърно катинарче за такава дарохранителница, което е измежду най-ценните експонати на византийското изкуство в фамозния международен музей „ Ермитаж “ в Санкт Петербург. Находката от Перперикон е единствена по рода си в международен мащаб.

Когато преди двайсетина години открихме това превъзходно произведение на изкуството, основано в най-хубавите бижутерски ателиета на столицата на Източната Римска империя, Константинопол, с екипа се радвахме като деца. А през днешния ден ключето, носено на гърдите на християнски епископи преди хиляда години, е най-ценният експонат на експозицията на Историческия музей в Кърджали. Защото е от Перперикон – античното светилище на близо 7000 години, като през едно хилядолетие от тях е бил център на епископия, обхващала от време на време задачите Родопи ", сподели за скъпия подарък проф. Николай Овчаров.

Очевидно папа Франциск оцени това. Всички виждаме на оповестеното видео от Ватикана по какъв начин той поема с боязън сребърния ключ и се прекръства пред него. А оповестените от медиите негови думи допълват страстта, която Светият отец е изпитал. Когато кметът Хасан Азис изяснява историята на предмета, папата дава отговор:
„ Г-н Кмете, доста кметове идват и ми подаряват ключа на своите градове, само че Вие сте единственият, който ми подарява ключа от ковчежето на такова свято място! “

Това е самата истина. Разбра я папата в Рим, остава да я схванат и ръководещите в България. Защото Перперикон втора година е без държавно финансиране на археологическите изследвания. Добре че е Община Кърджали, която поема отговорностите на българската страна!

Делегация, включваща основния мюфтия на България доктор Мустафа Алиш Хаджи, районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди, преп. Отец проф. доктор Петър Гаренов, Джелал Неджиб Фаик, основен секретар на Главния Мюфтия на България, Бейхан Мустафа Мехмед, зам.-главен мюфтия на България, и Хайри Ахмед Емин, шеф отдел външни работи на Главния Мюфтия на България, организира персонална визита в кабинета на Папа Франциск през днешния ден.

Това написа във Facebook кметът на община Кърджали доктор инж. Хасан Азис:

Ето какво написа още градоначалникът:

Аудиенцията бе осъществена със съдействието на Н. Пр. Богдан Паташев, дипломат на Република България при Светия трон и Суверенния малтийски медал.

Папа Франциск получи почетен знак „ Герб на Община Кърджали–златен “ за големия му принос в одобряването на междурелигиозния разговор в света – модел, който интензивно развиваме в последните 20 години в община Кърджали. Имахме достойнството да дарим на Светия Отец и икона на Христос Пантократор.

Но най-впечатляващ подарък за Папа Франциск бе копие на сребърен ключ от Перперикон. Предметът е открит при разкопки преди 20 години в подножието на историческия връх, където се намира средновековната епископия, наричана от локалните Клисе башъ, и съгласно археолозите е употребен за свещената дарохранителница.

Символът е повече от явен – тази част на Великата планина стана модел за другарство сред обособените религиозни общности. Ключето е от Х в. и е изпълнено от най-хубавите бижутери в столицата на Византия, Константинопол. Дарохранителницата е представлявала сандъче, където са защитавани Светите блага предмети от сребро и злато, употребявани в богослужението.

Находката от Перперикон е единствена по рода си в международен мащаб. Това прелестно произведение на изкуството е правено още когато православни и католици не са били разграничени, а е имало единна Християнска Църква. Така дарението символизира единството, както сред християните, по този начин и с мюсюлманите, тъй като през днешния ден Родопите са образец за такова спокойно общуване.

„ Г-н Кмете, доста кметове идват и ми подаряват ключа на своите градове, само че Вие сте единственият, който ми подарява ключа от ковчежето на такова свято място “, сподели Папа Франциск. „ Защото Ви имаме доверие, а то е скъпо “, отговорих му аз.

Получихме и поздрави от Светия Отец за неповторимата концепция за построяването на монумент на толерантността в Кърджали, и по негова молба му подарихме макет на бъдещия паметник. В знак на поддръжка и благословия, Папа Франциск персонално и пред цялата делегация постави своя автограф върху фотография, на която сме дружно с Отец Петър и районния мюфтия Басри Еминефенди при провеждането на следващата самодейност в поддръжка на междуетническия разговор в Кърджали.

Срещата ни завърши с замяна на сърдечни поздрави и любов, които Папа Франциск съобщи за всички поданици на община Кърджали. Визитата е готова в съгласуваност с Българската православна черква и с Главното мюфтийство.

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР