Кметът Благомир Коцев излезе с изявление след днешния сериозен валеж.Ето

...
Кметът Благомир Коцев излезе с изявление след днешния сериозен валеж.Ето
Коментари Харесай

След дъжда във Варна и наводненията правят линейни отводнители

Кметът Благомир Коцев излезе с изказване след днешния сериозен дъжд.

Ето какво написа той:

Днес проливният дъжд във Варна още веднъж докара до наводнени улици и течащи като реки дъждовни води.

Предприемаме доста ограничения, като да вземем за пример, ремонтите на подлезите при Икономическия университет и ресторант „ Камелия “, с които спряхме наводненията там.

Аз обаче не помня по кое време последно не са се наводнявали улици във Варна, когато завали по-сериозен, а даже и сдържан дъжд.

Затова през днешния ден разпоредих на новия заместник-кмет по инженерна инфраструктура и благоустрояване Димитър Кирчев да проучва по-задълбочено аргументите и да предложи решения.

Основният проблем се дължи на слабия дебит на съществуващата дъждовна канализация.

Във Варна частното строителство е в непрекъснат напредък от 20 години насам – както в София и Пловдив. И също като в София и Пловдив, в годините обратно не е вложено задоволително за построяването на съпътстваща градска инфраструктура, която да поеме по-голямото натоварване.

Дъждовната канализация е част от този проблем. Както и тесните улици, които внезапно би трябвало да поемат голям трафик и прашните хълмове, по които внезапно би трябвало да отиват и да се връщат на работа хиляди новодомци в квартали като „ Изгрев “ и „ Пчелина “.

Още при започване на мандата ми сигнализирах за извънредно слабото проектираните улични поправки – по какъв начин няма заложени джобове за контейнери за боклук, по какъв начин няма планувано озеленяване и осветяване.

Същото важи и за дъждовната канализация. Пример за това е ул. „ Прилеп “, само че и бул. „ Христо Смирненски:, „ ул. Академик Корчатов “, горната част на ул. „ Подвис “ и за жалост доста други улици.

Анализът ни още не е приключил, само че в границите на деня успяхме да идентифицираме най-малко 10 места в града, където дъждовната канализация е или несъществуваща или незадоволителна.

Като бърза мярка предвиждаме там да се изградят линейни отводнители с размери 200 на 70см., с което да ограничим следствията от дъждовете.

В дълготраен проект ще заложим в бюджета на града проучване и инвестиция в построяването на дъждовна канализация, с цел да стартира Варна да наваксва откъм инфраструктура, способна да поеме разрастващото се население и размери на града.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР