Ключова визита на украинския президент в България. Зеленски и Денков

...
Ключова визита на украинския президент в България. Зеленски и Денков
Коментари Харесай

Зеленски и Денков подписаха споразумение за евроатлантическата интеграция на Украйна

Ключова аудиенция на украинския президент в България. Зеленски и Денков подписаха съглашение за поддръжка на евроатлантическата интеграция на Украйна. Министрите на енергетиката подписаха и съглашение за съдействие в енергетиката.

Това сподели украинският президент след срещата си с Николай Денков и Мария Габриел

След среща с ротационните министър председатели и диалози сред двете делегации, Зеленски направи първото изказване на българска земя. Той благодари за позицията на България в поддръжката на Украйна.

„ Искам да ти благодаря, България, за поддръжката и отбраната на живота на нашите хора. Благодаря ви господин министър председател, доста ви благодаря. Благодаря на госпожа вицепремиера. Още един път ви благодаря на цялото държавно управление. И на Народното събрание на България за моралната мощ на вашите решения за това че почтено признавате действителността и съществуващите закани “, сподели украинският президент.

„ България ще продължи да оказва помощ интензивно за включването ѝ в тези две организации “, сподели още Денков

„ България е поредна в поддръжката си за суверинитета и териториалната целокупност на Украйна, тъй като сме уверени, че самостоятелна и суверенна Украйна е основна за евроатлантическата сигурност и сигурността в района. Русия би трябвало да се изтегли абсолютно от украинската територия в нейните интернационално приети граници, както и да понесе съответната отговорност, в това число за военни закононарушения “, сподели министър председателят Николай Денков

„ Бъдещето на Украйна е в сърцето на европейската сигурност, в НАТО и Европейски Съюз. България ще продължава да оказва помощ интензивно в подготовката на Украйна за включването и в тези две организации “, добави Денков.

Проследете с нас визитата на украинския президент у нас

Зеленски благодари и за военната помощ и акцентира, че тя е безусловно обществена.

„ Това е един пакет за отбрана, не е за нахлуване. Това е един пакет, с цел да могат родителите да защитят децата си, а не както първоначално, когато хора в съветски униформи изнасилваха украински деца. Ако приказваме за помощ, това е, с цел да не дойдат още веднъж те при нас, а не ние при тях. Ваше суверенно решение е дали да помагате, или не. Всеки човек и всяка страна имат правото да се пазят. Ние не знаем къде са 200 000 деца. Малко ли е, с цел да ни помогнете да се пазиме - на мен ми се коства, че не, само че това е правото на всеки да избира “, сподели още Володимир Зеленски.

Три точки, свързани с Украйна, бяха вкарани изключително в дневния ред

Денков изясни, че се водят дейни диалози сред министърът на енергетиката и украинския му сътрудник във връзка с продажбата на оборудването за АЕЦ „ Белене “ на Украйна. Българският министър председател и украинския президент са се разбрали още за съдействие в бранш обучение и за бързо възобновяване на екологичните последствия в Черно море.

Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР