Клуб Млад откривател“ е една нетрадиционна идея на фондация Детето

...
Клуб Млад откривател“ е една нетрадиционна идея на фондация Детето
Коментари Харесай

Клуб Млад откривател събра учени, журналисти и ученици

Клуб „ Млад изобретател “ е една нетрадиционна концепция на фондация „ Детето и фолклора “, подкрепена от нетрадиционни персони – журналисти-пътешественици, учени от разнообразни области.

 

Биляна Траянова, Георги Милков, Магдалена Гигова, Пламен Старев нямат потребност от показване. Записки от пътешествия с ръчния багаж или без багаж.

 

Пътешествия, само че не като туристи, а като откриватели. Маги Гигова го сподели с едно изречение: " Туристът отива да види това, за което е прочел в туристическия указател и има очи единствено за него. А откривателят има очи и схващане за неща, които са отвън пътеводителите. “

 

Как да бъдат отворени тези очи? С въпроси–игра проф. Нели Бояджиева им подсказа какво можем да открием в природата, в града, за хората към нас, за себе си, какви качества би трябвало да има откривателя, с цел да ги развиваме.

 

Според Биляна Траянова, откривайки света, в действителност откриваме себе си. Георги Милков, както единствено той умее, описа за играта на " нещотърсачи " с братовчедите му в далечното детство и за последното си изобретение в фамилната къща - тайната стая.

 

С Елисавета Динева за малко се трансфораха в търсачи на съкровища в Регионален исторически музей на София. Пламен Старев им разкри част от скритата характерност на старите софийски къщи.

 

Във всяка от срещите членовете на Клуба към 19 СУ „ Елин Пелин “ правеха свои открития, променяха визията си за София, която мислеха, че познават, а се оказа, че тя крие много секрети, които са дочакали откривателите си, или още ги чакат.

 

И с цел да не остане новото познание единствено спомен, участниците в клуб „ Млад изобретател “ под управлението на доц. д-р Биляна Топалова, началник на катедра „ Телевизионно, театрално и киноизкуство “ в ЮЗУ „ Неофит Рилски “ сътвориха екип от  млади създатели, оператори, режисьори, монтажисти.

 

Те откриваха „ своите “ желани монументи на просвета, история и памет в София. Заснеха ги и сътвориха Дигитална карта на културно-историческите направления на столицата. На процедура се трансфораха в създатели на културен артикул,  популяризатори на културно-историческото ни благосъстояние и  активни участници в дейностите по привличане  на още по-голям туристически интерес към града.

 

Проектът се извършва с  финансовата поддръжка на Столична община, Програма „ Европа “ 2024.

 

Партньори на Фондация " Детето и фолклора " са:  Район " Красно село ", 19 СУ " Елин Пелин " и Асоциацията на екскурзоводите в България.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР