Нобеловата награда за икономика отива при Клаудия Голдин от Харвард за изследване на разликата между половете на работното място
Клаудия Голдин, професор от Харвардския университет, получи Нобеловата премия за стопанска система за проучване, което оказва помощ да се изясни за какво дамите по света са по-малко склонни да работят от мъжете и да печелят по-малко пари, когато го вършат
От ПОЛ УАЙЗМАН Асошиейтед прес, ДЕЙВИД КЕЙТЪН Асошиейтед прес и МАЙКЪЛ КЕЙСИ Асошиейтед прес 9 октомври 2023 година, 3:24 ч.СТОКХОЛМ -- Клаудия Голдин, професор от Харвардския университет, получи Нобеловата премия за стопанска система в понеделник за проучване, което оказва помощ да се изясни за какво дамите по света са по-малко склонни от мъжете да работят и да печелят по-малко пари, когато го вършат.
Подобаващо, известието означи дребна стъпка към унищожаване на разликата сред половете измежду нобеловите лауреати по стопанска система: от 93 спечелили по стопанска система Голдин е едвам третата жена, която получава премията, и първата жена, която е единственият победител за всяка година.
Нейната премия следва Нобеловите оценки тази година за медицина, физика, химия, литература и мир, които бяха оповестени предходната седмица. И следва миналогодишните трима спечелили по стопанска система: някогашният ръководител на Федералния запас Бен Бернанке, Дъглас У. Даймънд и Филип Дибвиг за тяхното проучване на банковите банкрути, които помогнаха за оформянето на нападателния отговор на Америка на финансовата рецесия от 2007-2008 година
Само към половината дами в света имат платена работа, за разлика от 80% от мъжете. Икономистите считат празнината за пропиляна опция: работните места постоянно не съумяват да отидат при най-квалифицираните хора, тъй като дамите или не се конкурират за работа, или не са били вярно взети поради.
В допълнение, непрекъснатата разлика в заплащането — дамите в развитите стопански системи печелят приблизително с към 13% по-малко от мъжете — обезкуражава дамите да търсят работа или да продължат образованието си, с цел да се квалифицират за по-напреднали благоприятни условия за работа.
< p class= " Ekqk nlgH yuUa lqtk TjIX aGjv " > Голдин, 77, изследва аргументите зад тези разлики. Тя откри, че постоянно те произтичат от решения, взети от дамите по отношение на техните вероятности на пазара на труда и по отношение на персоналните условия на техните фамилии. Някои дами са подценили опциите си за работа. Други се усещаха претрупани от отговорности вкъщи.„ Жените към този момент са по-образовани от мъжете “, означи Голдин в изявление за Асошиейтед прес. „ Те приключват лицей с доста по-високи равнища от мъжете. Те се оправят по-добре в гимназията от мъжете. И по този начин, за какво има тези разлики?
„ И осъзнаваме, че тези разлики, макар че някои се срещат на пазара на труда, в действителност са отражение на това, което се случва в обособените хора домове и те са взаимоотношение сред това, което се случва вкъщи и това, което се случва на пазара на труда. години данни за пазара на труда. Задачата изисква трудоемък развой на търсене: работните места на дамите постоянно не се появяват в историческите записи. Жените, които са работили във ферми дружно със своите съпрузи или които са работили вкъщи в домашна индустрия като тъкачество, да вземем за пример, постоянно остават неотчитани. запаси като индустриална статистика и исторически изследвания за това по какъв начин хората са употребявали времето си. Тя откри, че формалните записи фрапантно занижават какъв брой работа правят дамите.
Коригирането на записа разкри някои поразителни изненади. По време на Индустриалната гражданска война, когато стопанските системи на Съединени американски щати и Европа бързо се разрастват и минават от ферми към заводи, делът на дамите в работната мощ в действителност понижава. Преди работата на Голдин да развие публичното схващане, откривателите, които не са осведомени с по-стари данни, като цяло одобряваха, че растящите стопански системи притеглят повече дами на пазара на труда.
Напредъкът в разширението на заетостта на дамите беше занимателен, частично, от личните упования на дамите и прекарванията, на които са били очевидци. Често да вземем за пример те гледаха личните си майки да си стоят у дома даже откакто децата им пораснаха.
Но упованията им можеха да бъдат „ съществено отклонени “ и те накараха някои дами да прекратят образованието си, тъй като не чакаха дълги кариери, Нобеловият комитет сподели в есе за работата на Голдин. Много дами, достигнали зрелост през 50-те години на предишния век, да вземем за пример, не са планували възходящите благоприятни условия на 60-те и 70-те години на предишния век. Жените, които са израснали по-късно, са го създали и повече от тях са се стремили към висше обучение.
Голдин също откри, че бракът се оказва по-сериозна спънка за заетостта на дамите, в сравнение с се смяташе до момента. В началото на 20-ти век единствено 5% от омъжените дами работеха против 20% от всички дами. До 30-те години на предишния век законите постоянно забраняваха на омъжените дами да продължат работата си като учителки или офис чиновници.
Тези закони бяха А противозачатъчните таблетки, въведени през 1950 година, с течение на времето разрешиха на дамите да вършат дълготрайни проекти за своето обучение, кариера и фамилии. Делът на дамите в Съединени американски щати, които или са имали работа, или са търсили такава, нараства устойчиво от 50-те години на предишния век доникъде на 90-те години на предишния век, когато цифрата се задържа.
Доходите несъответствието сред мъжете и дамите понижава, защото повече дами отиват на работа. Но това не изчезна.
Голдин събра два века данни за разликата в заплащането сред половете. Тя откри, че разликата в приходите е намаляла през първата половина на 19 век и по-късно от почти 1890 до 1930 година, когато фирмите стартират да се нуждаят от доста повече административни и чиновнически служащи.
Но напредъкът в намаляването на разликата в заплащането е в застой от към 1930 до 1980 година, макар че повече дами работят и посещават лицей.
Голдин разпознава главния провинен: родителството. След като една жена има дете, нейното възнаграждение има наклонност да спада и след това не пораства толкоз бързо, колкото при мъжете, даже измежду дамите и мъжете с сходно обучение и професионален опит.
Модерните системи за възнаграждение са склонни да възнаграждават чиновниците с дълга, непрекъсната кариера. А фирмите постоянно изискват чиновниците да са разполагаем когато и да е и да имат еластичност във връзка с работата до късно и през почивните дни. Това може да бъде мъчно за дамите, които нормално носят повече отговорности за гледане на деца, в сравнение с мъжете.
Говорейки с AP, Голдин изрази паника, че дамите са по-малко склонни да работят в Америка в сравнение с във Франция, Канада или Япония – поврат от 90-те години на предишния век, когато дамите в Съединени американски щати се радваха на най-високите равнища на присъединяване в работната мощ в света.
„ Когато виждам числата, Мисля, че нещо се е случило в Америка “, сподели тя. „ Трябва да попитаме за какво е по този начин... Трябва да се отдръпнем и да зададем въпроси по отношение на сглобяването на фамилията, дома, дружно с пазара и заетостта. “
Голдин допусна, че дамите се нуждаят от повече помощ, постоянно от сътрудниците си, за балансиране на грижата за децата и работата.
„ Начини, по които можем да изравним нещата извеждането или основаването на повече равнопоставеност на двойката също води до повече тъждество сред половете “, сподели Голдин, която постоянно работи със своя сътрудник и брачен партньор от Харвард, Лорънс Кац.
Голдин означи още един преграда за дамите: Повечето деца излизат от учебно заведение някъде по средата на следобеда.
„ Много малко от нас имат работа, която завършва в 3 часа следобяд - сподели Голдин. „ Така че разширените учебни стратегии също са значими, а те костват пари.’’
Въпреки всичко, тя сподели: „ Аз съм оптимист. Винаги съм бил оптимист. от Кеймбридж, Масачузетс. Журналистът от Associated Press Майк Кордър от Хага, Холандия, способства за този отчет.
___
Следете всички истории на AP за Нобеловите награди на https://apnews.com/hub/nobel-prizes