Китайското научно списание Spacecraft Environmental Engineering публикува статия, в която

...
Китайското научно списание Spacecraft Environmental Engineering публикува статия, в която
Коментари Харесай

САЩ загубиха от Китай в надпреварата за космически чипове: на орбиталната станция Тянгун се тестват над 100 процесора едновременно

Китайското научно списание Spacecraft Environmental Engineering разгласява публикация, в която се оповестява за основаването на рекорден стенд за изпитване на чипове на борда на орбиталната станция Тянгун (Tiangong). На платформата се тестват по едно и също време повече от 100 процесора с галактическо предопределение. Основната цел на опитите е да се сътвори модерна елементна база от чипове, устойчиви на галактическата радиация.

Създаването на лична орбитална станция даде опция на Китай да не се лимитира в създаването на галактически чипове за цивилен и военни цели. Извършването на сходна работа на Международната галактическа станция да вземем за пример е лимитирано от възбраната за тестване на военни чипове, а също така е обвързвано с фактическите инспекции на товара. Всяка страна е задължена да разкрива допустимо най-пълно какво изпраща на борда на МКС. При тези условия секретността и създаването на планове с стеснен допуск са много проблематични. Най-малкото, това не може да се прави в огромен мащаб.

Стендът за тестване на полупроводници на станцията „ Тянгун “ има опция да тества по едно и също време работещите над 100 чипа. Чиповете са изложени на суровата галактическа среда на мраз и вакуум, само че главният тест за тях е излагането на въздействието на високоенергийните галактически частици.

Не е мъчно да се възпроизведат вакуумът, студът и радиацията на Земята. Всичко това е налице и военните чипове се тестват на сходни стендове. Друго нещо са високоенергийните частици, които не могат да се възпроизведат от нито един ускорител на Земята. Те могат да се появят един път на няколко месеца и е належащо особено самообладание, с цел да се оцени въздействието им върху работещите чипове. Големият тестови стенд на китайската галактическа станция тотално взема решение този проблем.

Наличието на изпитателен стенд на галактическата станция разрешава на Китай да сътвори указател на елементната база, сертифицирана за работа в космоса. Вместо да се избират производители и да се тестват неповторими планове, тактиката е да се сътвори всеобщо произвеждане на полупроводникови артикули, подобаващи за космоса, от които по-късно да се изберат най-подходящите. Китай чака в космоса да бъдат изстрелвани от ден на ден спътници и галактически кораби и претендира да бъде международният производител на галактическа електроника. 

Но има и различен аспект в конкуренцията за галактически чипове. Съединени американски щати и НАСА са надалеч обратно в софтуерните процеси и архитектури от сходен вид. Космическият телескоп „ Джеймс Уеб “, да вземем за пример, се ръководи от процесор, създаден по 250 nm стандарти. Китайците тестват в космоса чипове с от 28 до 16 nm софтуерни процеси. Според китайските медии към този момент са тествани над 20 чипа. Китай от дълго време е изпреварил американското държавно управление в региона на галактическите технологии. Остава опасността от страна на частните компании. Така да вземем за пример галактическата компания на Илън Мъск всеобщо извежда в орбита модерна електроника. Съществува съмнение, че тя не е проектирана за дълготрайна работа в космоса, само че процесът е в ход и резултатът ще бъде усъвършенстван с течение на времето.

НАСА също схваща, че е належащо да се създаде ново потомство галактическа електроника. През лятото на 2022 година организацията избра разработчик на нова архитектура на процесори за космоса. Това стана компанията Microchip Technology от Аризона. По-късно пристигна удостоверение, че за основа е определена архитектурата RISC-V и по-специално ядрата SiFive на тази компания. Това ще усили продуктивността на галактическите процесори 100 пъти спрямо предходното потомство.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР