Китайският президент Си Дзинпин каза на австралийския министър-председател Антъни Албанезе,

...
Китайският президент Си Дзинпин каза на австралийския министър-председател Антъни Албанезе,
Коментари Харесай

Китай и Австралия търсят „взаимна изгода“ след няколко трудни години

Китайският президент Си Дзинпин сподели на австралийския министър-председател Антъни Албанезе, че техните страни могат да станат „ доверени сътрудници “, защото двамата водачи се пробваха да пренастроят връзките, обтегнати от години по въпроси от търговията до човешките права и пандемията от COVID-19.

При първото пътешестване до Пекин на австралийски водач от 2016 година насам Албанезе се срещна със Си в Народната зала в понеделник.

Продължавайте да четете

листата от 4 елементаАвстралийски албанец се насочва към Китай, рекламирайки „ пореден, постоянен “ ангажимент Австралийският публицист Ченг Лей се върна вкъщи след 3 години арестуван в Китай Австралия, Филипините организират военни учения, възнамеряват патрули в Южнокитайско море Китай ще отстрани митата върху австралийския ечемик на фона на дипломатическото топене завършек на списъка

Двамата разговаряха повече от час във вторите си диалози лице в лице за една година.

Си сподели, че двете страни „ нямат фундаментален спор на ползи “ и биха могли „ да станат взаимно доверчиви и взаимно сполучливи сътрудници “, съгласно прочетено от срещата от държавния оператор CCTV.

Областите за съдействие могат да включват всичко от „ мира и стабилността на Азиатско-тихоокеанския район “ до изменението на климата, добави китайският водач.

Albanese, който се стреми да стабилизира връзките, откогато встъпи в служба предишния май, сподели, че по-силните връзки ще бъдат „ от изгода в бъдещето “ и означи позитивния прогрес, реализиран през последните месеци, откакто Пекин отстрани множеството от своите ограничавания върху австралийските артикули. < /p>

В продължение на десетилетия Китай и Австралия изграждаха търговски връзки, като Пекин се трансформира в най-големия търговски сътрудник на Канбера.

Но връзките се утежниха, откакто Австралия, тогава под консервативното държавно управление на премиера Скот Морисън, упрекна Китай в интервенция в нейната политика. Свързаната с националната сигурност възбрана на софтуерния колос Huawei и апела на Канбера за интернационално следствие на произхода на пандемията от Коронавирус в допълнение подкопаха връзките.

По-рано в понеделник албанците спряха до емблематичния Храм на небето в Пекин и позираха за снимка на кръглата Echo Wall, където тогавашният министър-председател на Австралия, Гоф Уитлам, стоеше през 1973 година, година откакто двете страни за първи път откриха дипломатически връзки. < /p>

Той разгласява поредност от фотоси в X, като сподели, че „ непрекъснатата ангажираност “ остава „ значима “.

„ В Китай постоянно споделяме, че когато пием вода, не би трябвало да забравяме тези, които са изкопали кладенеца “, сподели Си. „ Китайският народ няма да не помни премиера Уитлам, че изкопа кладенеца за нас. “

Albanese разказа срещата в понеделник като „ доста позитивна “ и сподели, че е поканил Си да посети Австралия.

„ И двамата сигурно се съгласихме, че не би трябвало да се дефинираме от нашите разлики, признаваме, че те са налице, само че също по този начин признаваме взаимната полза, която имаме “, сподели Албанезе.

Регионална сигурност

Препятствията остават в връзките им, най-много по проблеми със сигурността в Азиатско-тихоокеанския район, където Пекин става все по-настоятелен по отношение на претенциите си за съвсем цялото Южнокитайско море.

Австралия е част от групата Quad с Индия, Япония и Съединените щати, както и е част от AUKUS със Съединени американски щати и Обединеното кралство, в границите на които се чака да се възползва от технологията на нуклеарните подводници на Съединени американски щати.

Австралия също изрази угриженост по отношение на възходящото въздействие на Пекин в тихоокеанските острови, до момента в който Албанезе се изрече от името на правото на нациите на самоопределяне, както и правата на индивида и поддържането на мира - в това число в Тайванския пролив, който разделя Китай от самоуправляващия се остров, който счита за част от личната си територия.

„ AUKUS не се появи категорично. Обсъдихме обаче районната непоклатимост “, сподели Албанезе, без да навлиза в детайлности. „ Говорех за парапетите и военното съдействие сред Съединените щати и Китай. Това е значимо. “


Albanese също повдигна случая на австралийския писател Yang Hengjun, който е в пандиза в Пекин в продължение на четири години по обвинявания в шпионаж. Миналия месец Пекин освободи австралийския публицист Ченг Лей, който беше арестуван три години по същите обвинявания.

Преди срещата той бе признал нуждата Австралия да остане „ с ясно око “ по отношение на разликите сред двете страни.

„ Трябва да си сътрудничим с Китай, където можем, да не сме съгласни, където би трябвало, и да се ангажираме с националния си интерес “, сподели той пред кореспонденти.

Albanese сподели, че ще се срещне с китайския министър председател Li Qiang във вторник, преди да се върне в Австралия.

Източник: Ал Джазира и осведомителни агенции
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР