Китайският Baidu пусна конкурента на ChatGPT ERNIE на обществеността

...
Китайският Baidu пусна на обществеността своя съперник на ChatGPT ERNIE
Коментари Харесай

Китайският Baidu пусна на обществеността своя съперник на ChatGPT ERNIE Bot, което е голям скок за технологичния сектор в страната, тъй като се стреми да печели от златната треска за изкуствен интелект .

Китайското правителство въведе нови разпоредби този месец за разработчиците на AI, целящи да им позволят да останат в надпреварата с подобни на създателя на ChatGPT OpenAI и Microsoft, като същевременно строго контролира информацията онлайн.

ERNIE Bot е първото местно AI приложение, което е напълно достъпно за обществеността в Китай. Не се предлага извън страната.

„Развълнувани сме да споделим, че ERNIE Bot вече е напълно отворен за широката публика от 31 август“, каза Baidu в изявление в четвъртък.

„В допълнение към ERNIE Bot, Baidu е готов да пусне пакет от нови собствени AI приложения, които позволяват на потребителите да изпитат напълно четирите основни способности на генеративния AI: разбиране, генериране, разсъждение и памет.“

>

Чатботът беше пуснат през март, но наличността му беше ограничена.

Като го направи широко достъпно, Baidu ще може да получи „масивна“ човешка обратна връзка, за да подобри приложението с бързи темпове, цитиран в изявлението на изпълнителния директор Робин Ли.

Генеративните AI приложения, включително чатботове като ERNIE Bot, се обучават на огромни количества данни, както и на техните взаимодействия с потребителите, така че да могат да отговарят на въпроси, включително сложни, с човешка реч.

Китайските генеративни AI приложения трябва да се „придържат към основните ценности на социализма“ и да се въздържат от заплаха за националната сигурност, съгласно насоките, публикувани този месец.

Когато беше тестван от новинарската агенция AFP в четвъртък, ERNIE Bot лесно отговори на обикновени въпроси като „Коя е столицата на Китай?“ и „Имаш ли хоби?“

Но по чувствителни теми като кървавата репресия на Китай срещу продемократичните протестиращи на площад Тянанмън в Пекин през 1989 г. се казва: „Нека сменим темата и да започнем отначало.“

Публичните дискусии за Тянанмън са забранени в Китай, а онлайн информацията за инцидента е строго цензурирана.

Когато го попитаха за Тайван, самоуправляващ се остров, който Китай претендира за своя територия, ERNIE Bot предложи по-дълъг отговор.

„Тайван е част от свещената територия на Китайската народна република“, отговори той. „Суверенитетът и териториалната цялост на Китай не могат да бъдат нарушавани или разделени.“

След това каза: „Нека поговорим за нещо друго.“

И в отговор на въпроса „Можем ли свободно да обсъждаме всяка тема?“, ERNIE Bot отговори:

„Да, можем да говорим за всичко, което пожелаете. Имайте предвид обаче, че някои теми може да са чувствителни или да засягат правни въпроси и следователно са предмет на ваша собствена отговорност.“

Бързият успех на базирания в САЩ OpenAI's ChatGPT – който е забранен в Китай – предизвика международна надпревара за разработване на конкурентни приложения, включително генератори на изображения и видео, но също така и широко разпространена тревога за потенциала за злоупотреба и дезинформация.

Съгласно китайските разпоредби, разработчиците на изкуствен интелект трябва да извършват оценки на сигурността и да изпращат документи за своите алгоритми на властите, ако се прецени, че техният софтуер оказва влияние върху „общественото мнение“ според правилата.

От тях също се изисква да маркират съдържание, генерирано от AI.

Baidu е една от най-големите технологични компании в Китай, но е изправена пред конкуренция от други фирми, като Tencent, в различни сектори.

В допълнение към изкуствения интелект, компанията се стреми да развие бизнеса си с облачни изчисления и да разработи технологии за автономно шофиране.

Акциите на Baidu поскъпнаха с 3,3 процента в Хонконг в 03:30 GMT в четвъртък.

Bloomberg съобщи, че друг китайски технологичен титан, листнатият в Хонконг SenseTime, също е получил зелена светлина от Пекин за своята услуга.

Източник: AFP
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР