Китай срещу Nvidia: На TikTok е забранено да използва „зелени“ чипове в нови центрове за данни
Китайските регулатори не разрешиха на ByteDance, притежател на платформата TikTok да употребява чипове от американската компания Nvidia в новите си центрове за данни. Ройтерс оповестява, базирайки се на източници, че възбраната е част от по-широка държавна тактика за понижаване на зависимостта на националния софтуерен бранш от задгранични решения, изключително на фона на стягането на рестриктивните мерки на Вашингтон върху износа на модерни полупроводници за Китай.
Съобщава се, че през тази година ByteDance е закупила повече чипове Nvidia от всяка друга китайска компания, стремейки се да обезпечи изчислителна мощност на повече от един милиард консуматори на своите услуги на фона на опасенията от вероятни ограничавания от страна на Съединени американски щати. През август обаче китайските управляващи желаеха от локалните компании да спрат да вършат нови поръчки за чипове за изкуствен интелект на Nvidia и от този момент интензивно предизвикват прекосяването към локални процесори. Говорител на Nvidia съобщи пред Ройтерс, че „ регулаторната среда не разрешава на компанията да предложи конкурентен графичен процесор за центровете за данни в Китай, оставяйки този огромен пазар на бързоразвиващите се задгранични съперници “. ByteDance не е дала отговор на настояванията на организацията за коментар.
Китайското държавно управление е издало насоки, съгласно които всички нови планове за центрове за данни, които получават държавно финансиране, би трябвало да употребяват извънредно локални чипове за изкуствен интелект, което отразява напъните на Китай да построи самостоятелна софтуерна екосистема на фона на продължаващото комерсиално напрежение с Вашингтон, макар краткотрайното намаляване на борбата.
Съединени американски щати към този момент ограничиха износа на усъвършенствани чипове на Nvidia за Китай, като позволиха единствено „ орязани “ версии като H20. Nvidia създаде и специфичен модел за китайския пазар, наименуван RTX 6000D, само че търсенето му е толкоз едва, че редица огромни софтуерни компании просто отхвърлиха да го купят. Междувременно президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп съобщи при започване на ноември след диалози с китайския президент Си Дзинпин, че Вашингтон „ ще разреши на Китай да си сътрудничи с Nvidia, само че не и във връзка с най-модерните чипове “.
(function() { const banners = [ // --- БАНЕР 1 (Facebook Messenger) --- `




