Централната банка на Китай намали основния лихвен процент на фона на опасенията относно възстановяването след пандемията на втората по големина икономика в света.
Китайската народна банка намали в понеделник основната лихва по едногодишния заем, бенчмарк за корпоративни заеми, от 3,55% на 3,45%.
Централната банка запази петгодишния LPR, който се използва за ценообразуване на ипотеките, стабилен на 4,2 процента.
Възстановяването на Китай след COVID е възпрепятствано от отслабването на търсенето на китайски стоки поради несигурната глобална икономическа перспектива и вътрешните предизвикателства, вариращи от спад на пазара на имоти до рекордно ниска раждаемост.
Нарастващите страхове, че имотният гигант Country Garden може да не изпълни дълга си, породиха опасения за потенциално заразяване във финансовата система на Китай, след като основният предприемач Evergrande изпадна в неизпълнение на над 300 милиарда долара дълг през 2021 г.
Миналата седмица Китай също обяви, че вече няма да публикува подробни данни за младежката безработица, след като равнището на безработицата достигна 21,3 процента през юни.
Намаляването на лихвите в понеделник беше посрещнато с разочарование от някои пазарни анализатори, които се надяваха на по-смели мерки за стимулиране на икономиката.
Акциите в Хонконг се понижиха с 1,4 процента в понеделник, докато фондовият пазар в Шанхай падна с 0,6 процента.
„Вероятно Китай е ограничил размера и обхвата на намаленията на лихвените проценти, защото са загрижени за натиск върху юана“, каза Масаюки Кичикава, главен макро стратег в Sumitomo Mitsui DS Asset Management, пред агенция Ройтерс.
„Китайските власти се грижат за стабилността на валутния пазар.“
Икономистът на Goldman Sachs Маги Вей в бележка описа намаляването на LPR като „разочароващо“, добавяйки, че то „няма да помогне за изграждането на доверие“, тъй като китайските власти се стремят към икономическо възстановяване.
Ходът „може дори да има обратен ефект, ако участниците на пазара тълкуват тези мерки за облекчаване като нежелание на политиците да предоставят дори умерени политически стимули“, каза Вей.
Миналата седмица Пекин призна икономическите „трудности“, но разкритикува западните коментатори, че се съмняват в перспективите за растеж на страната.
„В крайна сметка със сигурност ще се окаже, че грешат“, каза Уан Уенбин, говорител на Министерството на външните работи.
Източник: Информационни агенции