Китай стана първата страна, събрала проби от обратната страна на Луната
Китайската лунна сонда " Чанъе-6 " пое по противоположния път към Земята, откакто събра скални проби от противоположната страна на Луната, предадоха международните информационни организации, базирайки се на Китайското национално галактическо ръководство (CNSA). Така Китай стана първата страна с сходно достижение. При сполучлив свършек на задачата страната ще стане първата, върнала на Земята проби от противоположната страна на естествения ни сателит.Постижението бележи нов стадий в амбициозната галактическа стратегия на Китай, която има за цел до 2030 година да изпрати пилотирана задача до Луната. Китайската галактическа организация го нарече " невиждан героизъм в историята на човешкото проучване на Луната ".
" Чайна нюз " оповестява, че след сполучливото събиране на проби " китайското знаме, носено от спускаемия уред, е разгънато за първи път на далечната страна на Луната ", съобщи Агенция Франс Прес.
Спускаемият модул на галактическата сонда " Чанъе-6 ", кръстена на китайската богиня на Луната, кацна на противоположната страна на естествения сателит на Земята в неделя и още веднъж се издигна от лунната повърхнина във вторник. Сондата " Чанъе-6 " се състои от орбитален модул, спускаем модул, подемен модул и модул за връщане. Спускаемият и подемният модули се приземиха в целевия регион на противоположната страна на Луната на 2 юни.
Събраните проби са сложени в резервоар в подемния модул на сондата, както беше планувано. Модулът се е издигнал във вторник сутринта пекинско време и е навлязъл в авансово заложена орбита към Луната. Контейнерът ще бъде трансфериран в капсулата за връщане, заяви CNSA.
Бордовото съоръжение, в това число устройствата, предоставени от Европейската галактическа организация (ЕКА) и Франция, е работило съгласно упованията. От китайската галактическа организация оповестяват още, че сондата е устояла на високите температури на противоположната страна на Луната, само че излитането й е било изключително внимателно.
Поради местоположението на сондата на Луната, контролният център на Земята не може да поддържа директен контакт с нея и разчита на спътника " Цюецао-2 ". Това значи, че сондата е трябвало да се настрои независимо за излитането. Китайската галактическа организация изяснява, че галактическата капсула ще се скачи с галактическия транспортен съд " Чанъе-6 " в лунна орбита и ще стартира своето пътешестване назад към Земята.
Агенцията чака галактическият транспортен съд да кацне в северния самостоятелен район на Китай Вътрешна Монголия към края на юни. Мисията се счита за крайъгълен камък в амбициозната галактическа стратегия на страната. Ако приключи сполучливо, това ще означи първия път, когато почвени и скални проби от противоположната страна на Луната се връщат на Земята. Това е шестата лунна задача от Китай от 2007 година
През 2019 година " Чанъе-4 " стана първият галактически транспортен съд в историята, кацнал на противоположната страна на Луната. През 2020 година сондата " Чанъе-5 " събра проби от близката страна на Луната. Китай се надява да изстреля първата си пилотирана задача до Луната до 2030 година Освен това страната възнамерява да построи лунна база.
Китай разви доста галактическите си стратегии, инвестирайки милиарди долари в този бранш, с цел да догони американските и съветските водачи. Страната към този момент реализира редица триумфи, в това число построяването на галактическата станция " Тянгун ", където през април беше изпратен нов екипаж от трима астронавти, отбелязва Агенция Франс Прес.
Съединени американски щати упрекват китайската галактическа стратегия, че прикрива военни цели и се стреми да обезпечи господството на Пекин в космоса. Вашингтон възнамерява да изпрати още веднъж астронавти на Луната до 2026 година с задачата си " Артемида 3 " ( " Артемис 3 " ).
Целта на новата задача на Китай, която започва на 3 май и се чака да продължи 53 дни, беше да събере проби от басейна Южен полюс-Айткен - един от най-големите известни импактни (ударни) кратери в Слънчевата система, намиращ се на противоположната страна на естествения ни сателит. За да извърши задачата, сондата разполагаше с бормашина за продупчване и събиране на проби под повърхността и с роботизирана ръка за събиране на материал непосредствено от нея.
Луната стана обект на възобновен интерес от страна на доста галактически народи през последните години заради скъпите първични материали, които се счита, че съдържа. Учените считат, че тъмната страна на Луната - рядко проучен район, наименуван по този начин, тъй като е незабележим от Земята, а не тъй като в никакъв случай не улавя слънчевите лъчи, е многообещаваща за проучвания, защото кратерите ѝ са покрити в по-малка степен от антични потоци лава, спрямо тези на забележимата ѝ страна. Пробите, взети от далечната страна на Луната, ще оказват помощ на откривателите да научат повече за образуването и историята ѝ. Те също по този начин ще обезпечат по-добро схващане на произхода на Слънчевата система и ще оказват помощ за подготовката на бъдещи проучвания.
Инфо: Българска телеграфна агенция
Следвайте " Гласове " в Телеграм