Търсенето на злато в Китай отново се засилва на фона на геополитическото напрежение
Китай продължава да има предпочитание да продължи формалните си покупки на злато, макар че направи отмора през май и юни.
Този интерес се резервира, защото златните му ресурси към момента са дребна част от запасите на страната, а и заради продължаващото геополитическо напрежение, съгласно вътрешен политик, специалисти от промишлеността и наличните данни.
Придобиванията на злато от Китай, които способстваха за повишаването на спот цените през април и май, в този момент се смятат за чувствителни към ценови промени. Въпреки това се чака продължаващите геополитически опасности да поддържат дълготрайната му тактика за диверсификация от деноминирани в щатски долари активи.
Според участващ във вътрешните полемики на китайската политика вътрешен специалист, поискал да резервира анонимност заради чувствителността на тематиката, Китай би трябвало да усили златните си запаси както в безспорни стойности, по този начин и по отношение на други активи. Тази нужда поражда, тъй като като втора по величина стопанска система в света делът на златните ѝ запаси е най-нисък измежду огромните стопански системи.
Служителите на Китайската национална банка (PBOC) не са обяснили обществено възобновяването на изкупуването на злато през ноември 2022 година, след спиране от над три години. Осем месеца откакто западните наказания замразиха $300 милиарда от формалните запаси на Русия, което е към половината от общите запаси на Москва, Китайската национална банка стартира да регистрира покупките си на злато и продължи да го прави в продължение на 18 месеца. Това способства международните цени на златото да доближат рекордни стойности през 2024 година
През 2023 година PBOC се трансформира в най-големия индивидуален покупател на злато с чисти покупки в размер на 7.23 милиона тройунции, което е най-високата стойност от страна на Китай от най-малко 46 години насам, по данни на Световния съвет по златото. Липсата на покупки през май и юни тази година обаче оказа напън върху спот цените, създавайки неустановеност по отношение на бъдещите планове на Китай за покупки.
Вътрешен представител на политическия бранш изясни, че паузата в покупките се дължи на “високите цени ”. Спот цената, която се възвърне след спада през юни, доближи рекордно високи стойности в сряда на фона на възобновените очаквания за понижаване на лихвените проценти в Съединени американски щати.