Китай и Япония се отказват от американските държавни ценни книжа в историческа разпродажба
Китай и Япония нападателно понижават притежаваните от тях американски държавни скъпи бумаги, като през третото тримесечие на 2024 година Япония е отпред, продавайки рекордните $61.9 милиарда.
Това се случва след доста понижение от $40.5 милиарда през второто тримесечие. През същия интервал Китай се освободи от американски дълг на стойност $51.3 милиарда, отбелязвайки второто по величина съкращаване до момента. В резултат на това общият размер на от Китай държавни скъпи бумаги спадна под $800 милиарда – ниво, невиждано от 16 години.
Това отдръпване на двама от най-големите задгранични държатели на американски дълг повдига въпроси за смяната на техните цели и за бъдещето на пазара на американски държавни скъпи бумаги.
Разпродажбата на Китай значително се дължи на тактиката му за стабилизиране на юана в изискванията на засилено комерсиално напрежение, изключително със Съединени американски щати. Китайската национална банка (КНБ) се е фокусирала върху поддържането на по-силен юан, с цел да противодейства на пазарния напън, в това число на опасността от мита.
От друга страна, ходът на Япония е обвързван по-скоро с вътрешноикономическите потребности. Японското държавно управление финансира пакет от ограничения за стимулиране на стопанската система в размер на 39 трилиона йени, ориентирани към подкрепяне на семействата и предприятията, което докара до понижаване на вложенията на страната в американски дълг.
След като и двете страни понижават притежаваните от тях държавни скъпи бумаги, международните финансови пазари в този момент се борят с евентуалните последствия от тези обилни промени.