Киргизстан може да прехвърли едно от най-важните си енергийни решения

...
Киргизстан може да прехвърли едно от най-важните си енергийни решения
Коментари Харесай

На фона на растящо търсене на ток: Киргизстан обмисля референдум за руска АЕЦ

Киргизстан може да трансферира едно от най-важните си енергийни решения непосредствено на своите жители. Държавата обмисля съществено свикването на референдум за построяването на първата атомна електроцентрала в страната, оповестяват локалните медии. Проектът се разисква с съветската държавна корпорация " Росатом ", само че към този момент остава в подготвителна фаза.

Със сигурност, държавното управление в Бишкек не бърза със старта на строителството. Вместо това фокусът е върху построяването на инфраструктура и подготовката на фрагменти - предварителни условия, без които сходен план е на процедура неосъществим. Едва по-късно ще се мисли за действително капиталово решение.

По думите на първия вицепремиер Данияр Амангелдиев въпросът ще бъде подложен на публично гласоподаване. Така държавното управление на процедура трансферира отговорността за стратегическия избор върху обществото.

Залогът е енергийната сигурност

Залогът обаче е забележителен. Киргизстан е измежду най-зависимите от водна сила страни, защото над 90% от електропроизводството идва от Водноелектрическа централа. Това прави системата уязвима към климатични съмнения и сезонни спадове във водните запаси.

В същото време стопанската система пораства, а търсенето на ток се усилва.

На този декор нуклеарната сила се преглежда като източник на постоянна базова мощ. От " Росатом " към този момент декларират подготвеност да изградят както реактори със междинна мощ, по този начин и дребни модулни реактори - по-гъвкава технология, която все по-често се предлага на разрастващи се пазари.

По думите на ръководителя на корпорацията Алексей Лихачов обаче договарянията вървят " без бързане ", защото сходни планове изискват деликатна оценка на всички опасности.
 Росатом: Хибридният АЕЦ план в Узбекистан може да донесе до $24,7 милиарда за Русия
АЕЦ план в Узбекистан може да донесе до $24,7 милиарда за Русия

Първоначалният проект предвиждаше 6 дребни реактора

Ядрените мощности изискват големи вложения и дълготрайни финансови задължения, а енергийната инфраструктура на Киргизстан е мощно амортизирана - съгласно експертни оценки до 70%. Това слага под въпрос освен цената на плана, само че и способността на системата да поеме нови базови мощности без огромна рационализация.

Ядрената сила като средство за въздействие

В същото време Москва ускорява енергийното си наличие в Централна Азия посредством " Росатом " - с планове в Узбекистан и проекти в Казахстан. Така една възможна АЕЦ в Киргизстан надалеч ще надвиши ролята си на енергиен план и ще бъде обсъждана като геополитически избор.

Паралелно с нуклеарните диалози съветската корпорация към този момент работи по различен план в страната - вятърен парк с мощ 100 MW в региона на Исик-Кул.
 Италия желае назад нуклеарната сила след близо 40 години възбрана, с цел да понижи цените на тока
След 40 години: Още една Европейски Съюз страна поглежда още веднъж към АЕЦ, притисната от високите цени на тока

Рим към този момент води диалози с интернационалните сътрудници, съгласно Bloomberg
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР