КЕВР ще определя максимума на отклонение от пазарнатацена и електроснабдителните

...
КЕВР ще определя максимума на отклонение от пазарнатацена и електроснабдителните
Коментари Харесай

От юли ток за домакинствата и от борсата, сметките ще се променят с 1%

КЕВР ще дефинира максимума на отклоняване от пазарната

цена и електроснабдителните сдружения няма да

10, 20 или 30% от тока, който употребяват семействата, да са купувани от свободния пазар. Тези проценти се разискват в моделите на либерализация на пазара на електрическата енергия за бита. И това да стане от 1 юли.

Това е последният вид към този момент, на който сме се спрели, сподели за “24 часа ” ръководителят на енергийната комисия в Народното събрание Валентин Николов. Точният % занапред ще се дефинира.

В края на март електроразпределителните сдружения би трябвало да подадат предложение за цени на тока от 1 юли в Комисията за енергийно и водно контролиране.

Председателят на комисията споделя, че текстовете за промени в енергийния закон

би трябвало да станат

факт до края

на февруари,

с цел да може в плановете на енергийните сдружения да се включат количествата, които ще се купуват от борсата.

На този стадий обаче изборът на модел по какъв начин законово да бъде освободен пазарът на ток за битовите консуматори е на неофициална фаза.

По модела, който се разисква, се планува електроразпределителните сдружения да стартират да купуват на борсата 10% от тока, който се използва от семействата, с цел да се тества пазарът и да не се натоварват потребителите, споделя Николов.

Обсъждани са разновидности за поетапно освобождение на пазара за бита и дребния бизнес в границите на пет години.

Има и различен вид, при който цялостната либерализация да се случи за три години и тогава ще се стартира с 30% ток от борсата в сметките на битовите консуматори, на идната година ще се вдигне на 60 на 100 и в края на третата година цялото количества ще се купува на свободния пазар.

Преценявана е и опцията първо там

да излезе единствено

дребният бизнес Тогава обаче за контролирания пазар ще остане по-малко и по-скъпа електрическа енергия. За него сега НЕК прави микс от тока на АЕЦ “Козлодуй ”, на американските централи и на когенерациите. При стесняване на контролирания пазар ще би трябвало да се увеличи таксата “задължения към обществото ”, с която се заплаща разликата сред дълготрайните контракти и пазарната цена.

При който и да е модел на поетапно освобождение на пазара на ток за семействата и дребния бизнес КЕВР ще дефинира оптималната опция за отклоняване от пазарната цена и електроснабдителните дру или търговецът на ток няма да могат да я надвишават.

Председателят на енергийната комисия споделя, че има създадени сюжети на база на статистически данни от минали години. Експерти на КЕВР са разигравали и математически модели.

Според Николов

сметките за ток

на битовите

консуматори

ще се трансформират

с до 1%

нагоре или надолу според от придвижването на цените на борсата.

Намерението е до 5 години пазарът на електрическа енергия да е 100% либерализиран.

Само че никой не споделя от кой момент стартират да текат тези 5 години. За този период се приказва от 2017 година, когато беше показан анализът на Световната банка за цялостната либерализация на пазара на ток.

През ноември на конференция във връзка 15 години от либерализирането на пазара у нас шефът на ЕСО Ангелин Цачев сподели, че частичното отваряне на пазара за битови консуматори е условие на Брюксел. В противоположен случай Европейска комисия няма да утвърди желаната от страната ни поддръжка за производителите на електрическа енергия. Става дума за механизмите за потенциал, посредством които да се обезпечи подкрепяне на въглищните централи.

За да стане обаче либерализацията и в битовия бранш, би трябвало да е направен механизъм за подкрепяне на енергийно бедните и уязвимите. Което е работа на общественото министерство, само че до момента не е предлаган механизъм.

Друг миг са договарянията с американските централи и техните контракти за дълготрайно изкупуване на електрическа енергия. Явно се чака Европейска комисия да се произнесе по механизма за потенциал, с цел да се договаря за преразглеждане на договорите.

Ако до края на февруари законовите промени не са факт, това е сигнал, че може би отварянето на пазара за бита ще се отсрочи след 1 юли.

Пиковата цена на

борсата за понеделник -

200,9 лева за мвтч

Пиковият ток в часовете от 9 до 20 часа с ден на доставка понеделник стигна на енергийната борса 200,91 лева за мегаватчас. Базовата сила (от 1 до 24 ч) при търговията на платформата “Ден напред ” е с цена 154,20 лева за мегаватчас. Извънпиковата сила (от 1 до 8 и от 21 до 24 ч) се търгуваше приблизително за 107,48 лева

Най-високата цена на електрическа енергия на платформата “Ден напред ” е за времето от 11 до 13 часа, което е в диапазон 220,01 - 220,07 лева

Високите цени на българската борса за първи път отвориха толкоз дълъг импорт на електрическа енергия. И за 27 януари са планувани количества от Румъния, Турция, както и от Сърбия. България изнася ток за Гърция и Македония.

Потреблението се качва

през януари, минава

и над 6000 мегавата

От близо седмица в пиковите часове на потреблението на електрическа енергия товарът на системата надминава 6000, най-високият стигна 6566 мегавата.

От 19 до 24 януари в 19 ч товарът е от 6187 до 6566 мегавата. Потребление над 6000 мегавата има и в два дни в 11 ч, и в множеството дни сред 20 и 21 часа.

Помним, че над 7000 мегавата товар за по-дълго време изправяше на нокти диспечерите.

Сега обаче няма терзания. В запас са два огромни блока от 227 мегавата и дребен блок от 165 мегавата в Топлоелектрическа централа “Марица-изток 2 ”, споделят енергийни специалисти. Дори не разясняват студения запас, за който са виновни Топлоелектрическа централа “Варна ” и “Бобов дол ”.

Ситуацията се облекчава и от вноса на електрическа енергия. Както в. “24 часа ” писа, от 1 до 19 януари в България е влезнал ток с 66,15% повече, в сравнение с за същия интервал преди година.

Справката на Електроенергийния систематичен оператор демонстрира, че производството на електрическа енергия у нас, което е било 2 433 398 мегаватчаса, надвишава потреблението, което е 2 470 547 мегаватчаса. /24chasa.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР