8 капана, които устройва собственият ни мозък
Казват, че колкото хора – толкоз и отзиви. Но в действителност, нещата стоят малко по-различно и доста наши дейности и мисли си наподобяват. Психолозите знаят, че причина за това е в нашето лично схващане, което диктува това или това държание. Ще ви разкажем за няколко психически резултата, които ни карат да действаме по един или различен метод:
„ Светът е разграничен на положително и зло “
„ Всичко в света се дели единствено на черно и бяло, няма никакви полутонове, и от ден дневно става все по-зле “. Ако сходни мисли ви посещават все по-често, значи сте заложници на черно-бялото мислене.
Започваме да оценяваме обстановките или нечия постъпка единствено благодарение на две категории: положително и неприятно. Например, студентът чиято курсова работа е била „ върната “ от преподавателя, стартира да мисли, че този човек е отрицателно надъхан към него. При това студентът не взима под внимание позитивните оценки на предходните му работи и придвижва отношението на преподавателя към „ отхвърлената “ курсова за отношение към самия него.
„ Кажи ми какво работиш и ще ти кажа какъв си “
Често пренасяме знанията си върху представителите на някоя специалност във връзка с съответния човек.
Примерно ни показват доктор от Англия. В главата ни има два стандарта: всички англичани обичат чай, а всички лекари в света имат ужасяващ почерк Следователно пред нас е фен на чай, който не трябва да записва значима информация.
Ефектът се усилва, в случай че по-рано сме срещали англичанин, който обръща чашите чай една след друга или пък лекар с неясен почерк.
„ Мога да трансформира хода на събитията “
През 1975 година американският психолог Елън Лагнър провела опит. На две групи хора били раздадени лотарийни билети. Членовете на първата група имали опция сами да си изберат билети от няколко препоръчани им, а на тези от втората група им били раздадени билети без право на избор.
След 2 дни им било препоръчано да разменят билетите си за такива с по-голяма евентуално за облага, в сравнение с при по-ранно дадените. Оказало се, че членовете на първата група надалеч по-рядко се съгласили на размяната, като че ли персоналният им избор имал въздействие върху успеха или загубата им в лотариятаа>.
Този резултати получил името заблуда на контрола. Струва ни се, че персоналното ни присъединяване в някое събитие значително въздейства на позитивния му излаз. Ефектът може да ви се коства безопасен, само че в ръцете на ловък манипулатор той дава опция хората да бъдат ръководени посредством персоналните им цели.
„ Той вижда през мен “
Смятаме, че другите ни усещат надалеч по-добре, в сравнение с е в действителност.
Например, в случай че приказваме истината и ни почервенее върха на ушите, допускаме, че събеседникът наложително ще забележи това и ще ни хване в неистина. Дори по някакво знамение да забележи смяната в цвета на ушите ни, това не значи, че го оценя като симптом на лъжа от ваша страна.
„ Хороскопите разказват характера ми доста тъкмо “
Често, четейки хороскопа си, откриваме в него доста тъкмо изложение за себе си. Но в действителност всички характерности, дадени в хороскопа, подхождат на безусловно всички и не подхождат никому заради една елементарна причина: в тях няма нищо съответно.
Този забавен резултат носи името на американския шоумен Барнум, който се прочул със своите психически операции.
„ Спешно ми трябват тези неща “
Малцина от нас могат да устоят на отстъпка от 80 % на някоя стока, изключително в случай че това предложение е лимитирано във времето. Стремим се по-скоро да се сдобием с движимостта с немислимата отстъпка, като не си оставаме време за размисъл, а просто отиваме и я купуваме.
И едвам след това, когато стоката ни е доставена у дома или на входа на мола, не можем да разберем с каква цел сме я купили.
„ Никой не схваща обясненията ми “
Трудно ни е да разберем и приемем, че някой може да не знае явни за нас неща.
В удостоверение на това бил извършен опит. На първата група било обещано да възпроизведат благодарение на почуквания 120 доста известни мелодии, а на втората – да ги отгатнат. Преди да се пристъпи към опита изпълнителите били запитани какъв брой слушатели ще съумеят да им отгатнат мелодиите.
Практически всички предположили отговори от порядъка на 50 %. А в действителност да отгатнат композицията съумели едвам един на всеки 40 слушатели, тоест 2,5 %.
„ Нищо няма да ми коства да го направя “
Един от най-интересните явления, постоянно употребен от хитри продавачи, носи името „ крайник във вратата “. Състои се в това, че човек, съгласил се да извърши дребна молба след това се съгласява да извършва от ден на ден и повече обременителни претенции.
Например, в случай че сътрудник в работата ви помоли да оформите за него някакъв документ и се съгласите, скоро ще ви се наложи да се изпълнявате сходни молби все по-често.
Обяснението е просто: човек, съгласил се на някаква дребна и нищо не значеща отстъпка, стартира да се усеща обществено важен и необходим, което въздейства позитивно на неговата самокритика. Стремейки се да резервира това чувство, се съгласява да извършва все по „ огромни “ молби.