Адвокатът на АГ болница „Шейново“: Ако майката беше проверила номерата при изписването, вредите щяха да бъдат ограничени
Върховният касационен съд реши, че една от майките на новородените е съдействала с държанието си за размяната на децата. Гражданското дело е заведено против болничното заведение от тази майка.
Поисканото обезщетение беше 300 хиляди лв., само че в този момент се намалява наполовина.
В „ Тази заран “ юрист Величка Костадинова, която съставлява болница „ Шейново “, изясни претекстовете на съда и последствията от решението.
„ На първо място желая да подчертая нещо извънредно значимо и то е, че в нито един миг от лечебното заведение не беше недооценен и неглижиран фактът, че фактически фамилиите са претърпели стрес по отношение на осъществената замяна “, съобщи юрист Костадинова.
Тя уточни, че и в самото правосъдно решение съдът категорично отбелязва оказаното подпомагане от страна на болничното заведение. „ Лечебното заведение е оказало подпомагане на фамилиите по отношение на осъществяването на ДНК експертизите, изобщо цялостно подпомагане по отношение на разплитане на случая. “
По думите ѝ постановеното решение е значимо за развиването на правото. „ Всяко едно лице е длъжно да постави дължимата грижа по този начин, че да ограничи вредите, даже тогава когато това не е планувано категорично в нормативен акт, а произтича от чисто житейските правила. “
Адвокат Костадинова изясни, че по делото несъмнено е открито, че при изписването майката е удостоверила със личния си автограф, че получава бебе с съответен номер.
„ В лечебните заведения новородените нямат имена, а се разпознават с техните номера. В крайния документ, с който на майката е предадено новороденото, категорично е посочен номерът на бебето, който в действителност е посочен и на самите гривни, които стоят на ръцете на майката и на новороденото, и тя е подписала този документ, че получава бебе с подобен номер. “
Според нея точно това е в основата на извода на съда. „ Когато подписваш избран документ, ти удостоверяваш избрани условия, които са посочени във въпросния документ. С оглед навръх това в действителност съдът приема, че житейски обикновено и целесъобразно е да прочетеш документ, който подписваш. “
На въпрос дали става дума за недовиждане или немарливост, тя отговори: „ Става въпрос за това, че когато подпишеш един документ, ти удостоверяваш избрани условия. И това има последствия. “
По думите ѝ съдът е решил, че в случай че майката е проверила номера на гривната и номера, посочен в документа при изписването, вредите биха били лимитирани.
„ Действително съдът, съгласно мен, извънредно заслужено дефинира, че и двете страни в действителност не са положили задоволително усърдие – не са спазени от страна на лечебното заведение разпоредбите, а от страна на майката не е положена обикновена дължима грижа във връзка с това да ревизира какъв документ подписва, откакто го удостоверява с подписа си, заради което съдът приема, че отговорността за вредите е поравно и на двете страни. “
В резултат на това компенсацията, присъдено на майката, е понижено на половина.
„ Към сегашния миг размерът на компенсацията, което дефинитивно е присъдено със правосъдния акт на Върховния касационен съд, е 20 000 лв. “, сподели юрист Костадинова.
Тя напомни, че първичната рекламация на фамилията е била за 300 000 лв..
„ Предупредихме тогава, че не дава отговор по никакъв метод на правосъдната процедура. Макар този случай да беше невиждан, това не обуславяше и не постановяваше отсъждане на невиждано обезщетение, каквото се претендираше. “
По думите ѝ точно високият размер на претенцията е бил повода да не се стигне до извънсъдебно съглашение.
„ Лечебното заведение беше отворено и беше готово да води договаряния, с цел да се реализира съглашение. “
Адвокат Костадинова напомни, че с другото семейство е било реализирано съглашение и правосъдното произвеждане е завършило.
„ Те бяха също предявили правосъдна рекламация, само че в границите на заведеното дело, в границите на самото произвеждане, се реализира съглашение сред майката и лечебното заведение и разногласието завърши. “
Тя разяснява и измененията, подхванати в болница „ Шейново “ след случая.
„ След този случай в болница „ Шейново “ бяха подхванати промени в протоколите, които са свързани с идентификацията на новородените на разнообразни равнища. “
По думите ѝ контролът е засилен още от момента на раждането.
„ От момента, в който новороденото бива поето в родилна зала, след това при предаването му в неонатологичното поделение, при осъществяването на другите медицински действия, в това число и при изписването, протоколите сега са извънредно прецизни, плануват надзор на разнообразни равнища от разнообразни участници, от разнообразни медицински експерти. “
Тя добави, че на майките в детайли се изяснява смисъла на идентификационните гривни.
„ Гривната, която се слага на ръката на майката и на ръката на бебето, в действителност служи за идентификация навръх новороденото. “
Според юрист Костадинова в претекстовете си Върховният касационен съд е обърнал внимание и на още един факт по делото.
„ Прави усещане, че съдът извънредно задълбочено е гледал доказателствата и в действителност се базира и на събитието, че сега, в който майката се усъмнила във връзка с това дали отглежда личното си биологично дете, в действителност първото нещо, което е направила, е да ревизира гривните. Тоест факт е, че майката е знаела какво е смисъла на гривните, без значение от това, че това събитие беше отричано.




