Сдружение „Книгини” откри кафе-книжарница с кауза във Враца
Каузата на кафе-книжарницата във Враца е ориентирана към поддръжка на дарителски акции на локално равнище (снимка: Сдружение „ Книгини ”)
Сдружение „ Книгини ” откри първата в България кафе-книжарница с идея във Враца. Инициативата е в поддръжка на деца и младежи с онкологични и редки генетични болести.
„ От своето основаване през 2019 година с активността си съдружие „ Книгини ” поддържа дела, а за мен е изключително значимо хората, които са част от него, да се отличават с нравственост, да са подготвени да дават парченце от себе си в интерес на обществото, да разпространяват българското и изконните български полезности, да остават диря посредством своя образец ”, посочи Мария Дончева, ръководител на организацията.
Тя напомни, че сдружението е основател на първото българско село на книгата – с. Челопек, а в осъществяване на родолюбивата им задача е основан и първият по рода си в България филм във виртуална действителност „ Дестинация Враца – великолепие и хубост в 360° ”.
„ За нас е значимо да продължаваме нашата общественозначима активност и да поддържаме също по този начин значими дела, като няма по-значима идея от здравето и живота ”, акцентира Мария Дончева.
„ Част от приходите на кафе-книжарницата ще бъдат ориентирани за лекуване на деца и младежи с онкологични и редки генетични болести. Първоначално идеята ни ще бъде ориентирана към поддръжка на дарителски акции на локално равнище – Враца и района – а след време ще се популяризира и на територията на цяла България ”, посочи Кристина Константинова, управител планове към сдружението
„ Първите две акции, зад които заставаме, са в поддръжка на бебе Божидар от Бяла Слатина и Роберто Христов, юноша от Враца ”, добави тя, като посочи, че ще има бистрота и всеки месец обществено ще бъде обявявана цената на даренията за съответното детенце и юноша.
Водосвет за здраве и благополучие отслужи отец Веско
(снимка: Сдружение „ Книгини ”)
В рамките на събитието бяха показани новите членове на Управителния съвет на сдружението – Боян Милушев от Кюстендил, занимаващ се с използване на новаторски технологии и подходи за показване и разпространение на културата и наследството ни в международен мащаб, и Величка Атанасова от Бургас – типичен лингвист, с опит в създаването и ръководството на планове.
„ За мен е чест да бъда част от идеите на съдружие „ Книгини ” и ще дам своя принос в тяхното разрастване ”, показа Боян Милушев.
„ Това, което сплотява всички ни в сдружението, са общите дела, зад които заставаме ”, посочи Величка Атанасова.
За осъществяване на концепцията и в поддръжка на кафе-книжарницата с идея във Враца застанаха врачански компании, издателства, общественици, доброволци и съидейници на сдружението, а в границите на откриването ѝ благопожелания за триумф в благородното дело бяха отправени от редица просветителни и културни институции. Водосвет за здраве и благополучие отслужи отец Веско.
Сдружение „ Книгини ” насочва покана към всеки, който желае да се причисли към благотворителната идея, да посети кафе-книжарницата, да изпие чаша топла напитка, в компанията на обичано четиво или да избере филм във виртуална действителност, в който да се потопи. Всичко това в комбиниране с невероятната атмосфера на къщите в етнографски жанр, монумент на културата, съхранили българския дух, непреходността на писменото слово и културно-историческото ни завещание.
Работно време на кафе-книжарницата с идея:
Обектът се обитава в център „ Книгини ” във Враца, на ул. „ Полковник Кетхудов ” 21 (централната градска част).
наличие от Сдружение „ Книгини ”
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ