Паси: Левът никога няма да бъде най-силната валута, еврото ще е
Категорично можеше и изрично трябваше да се присъединим по-рано към еврозоната, само че в този момент му е пристигнало времето. Това съобщи в предаването „ 120 минути “ по bTV някогашният външен министър Соломон Паси.
„ Нека си напомним какви бяха дебатите към влизането ни в НАТО и в Европейски Съюз. Една от цените, които платихме с влизането си в НАТО, е, че трябваше да се отървем от ракетите СС-23, чиято единствена цел бе да ударят Истанбул, в случай че стане война сред Варшавския контракт и НАТО. Отървахме се от тях. Тогава имаше едни носталгични походи и писък до небесата.
Същата история беше с 3 и 4 блок на АЕЦ „ Козлодуй “, с които трябваше да се разделим при влизането си в Европейски Съюз.
Спомням си един народен представител, който от трибуната на Народното събрание пропагандираше, че когато влезем в НАТО, американските бойци ще разбият нашите изби и ще изядат нашите компоти и туршии. Да сте видели един компот и една туршия, изядени от американски боец, откогато сме влезели в НАТО? “, попита той.
„ Същите са спекулациите и в този момент против еврото ", отсече Паси.
„ България става съсобственик на втората най-силна валута в света. Нито левът, нито йоана, нито йената, нито швейцарският франк в миналото ще бъдат най-силна валута. Най-силната валута ще бъде нашата, еврото, на което от общо 51 букви, 11 или 22% са български.
Ние сме свръхпредставени върху еврото, на монетите се резервира думата „ стотинки “. България се трансформира в класика върху еврото “, уточни политикът.
„ Еврото е най-ценната стока, която от дълго време сме платили, само че 18 години се насландисваме да си вземем. Крайно време е! “, отсече Паси.




