Катедралата Нотр Дам, една от най-известните и обичани културни забележителности

...
Катедралата Нотр Дам, една от най-известните и обичани културни забележителности
Коментари Харесай

След големия пожар: Показаха отвътре възстановената Нотр Дам

Катедралата Нотр Дам, една от най-известните и обичани културни забележителности в света, се чака да отвори още веднъж порти през декември 2024 година, след пет години на интензивна реституция. Тази дата бележи ново начало за катедралата, откакто пожар през април 2019 година унищожи покрива, шпила и огромни елементи от вътрешността на постройката, пише 
Прочетете още
Пожарът, който раздруса света

На 15 април 2019 година светът гледаше с смут по какъв начин огънят обхвана катедралата Нотр Дам, знак на Париж и европейската просвета. Пламъците унищожиха средновековния покрив, паметния шпил, планиран от архитекта Йожен Виоле-льо-Дюк през 19 век, и нанесоха съществени вреди на интериора и част от структурните детайли. Въпреки опустошителния мащаб на бедствието, главната структура на катедралата, в това число кулите и витражите, оцеля.

Мащабната реституция

След пожара, френското държавно управление и президентът Еманюел Макрон оповестиха упорит проект за възобновяване на катедралата, която трябваше да бъде подготвена до 2024 година Екип от над 1000 специалисти – архитекти, инженери, дърводелци, реставратори и занаятчии – беше мобилизиран, с цел да възвърне величието на Нотр Дам.

Възстановителните работи минаха през няколко съществени стадия:

• Стабилизиране на структурата: Първоначално напъните бяха ориентирани към подсилване на структурата, която беше съществено застрашена от сриване. Премахването на останалите от пожара парчета, в това число стоманената структура от изгорелия покрив, беше сериозен миг.

• Реставрация на историческите детайли: Особено внимание беше отделено на достоверността. Шпилът, опустошен от пожара, се възвръща тъкмо както е бил, употребявайки истинските проекти на Виоле-льо-Дюк. Каменната зидария, витражите и дървените структури също са точно възобновени.

• Използване на съвременни технологии: Лазерно сканиране и 3D моделиране бяха употребявани за възобновяване на архитектурните елементи с безспорна акуратност.

Какво да чакаме при отварянето?

Нотр Дам ще отвори още веднъж порти с възобновен шпил, който ще се издига на същата височина от 96 метра, както и с изцяло освежен интериор, оповестява National Geographic. Катедралата ще резервира своята историческа същина, само че ще бъде оборудвана с съвременни системи за отбрана и поддръжка, с цел да се предотвратят бъдещи бедствия.

За отбелязване на това значимо събитие са планувани голям брой тържества, в това число специфична литургия, отдадена на пожарникарите и служащите, които способстваха за спасението и възобновяване на катедралата.

Символ на вярата и устойчивостта

Нотр Дам постоянно е била освен това от религиозна и архитектурна забележителност. Тя е знак на историята, културата и духовната мощ на Париж. Възстановяването ѝ след пожара освен въодушеви нацията, само че и сподели силата на интернационалното съдействие. Средствата за реставрацията бяха обезпечени посредством дарения от хора и организации от целия свят, възлизащи на над 850 милиона евро.

Отварянето на катедралата ще бъде освен кулминационна точка на възстановителните старания, само че и знак на обновяване и вяра – едно от събитията, които светът ще следи с неспокойствие.

 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР