Катедралата Нотр Дам - един от символите на Париж, беше

...
Катедралата Нотр Дам - един от символите на Париж, беше
Коментари Харесай

Нотр Дам - с нов блясък и нови детайли в интериора

Катедралата Нотр Дам - един от знаците на Париж, беше отворена още веднъж след опустошителния пожар преди пет години. През последните години църквата беше обширно реставрирана. Сега - с нов искра и нови елементи в интериора, тя посреща посетителите от началото на декември, споделя репортаж на „ Дойче веле ”.

Започната през 1163 година, Нотр Дам дьо Пари, или „ Парижката Света Богородица “, е шедьовър на готическата архитектура и заема особено място в милиони сърца. 
„ Архитектурата, дизайнът, детайлите на структурата, тя е толкоз красива. Тази черква е именита, също и поради филмите на Дисни. Тя е знак на историята на Франция и на религията. Има паметен статус ”, сподели Михаел Беноис.

На 15 април 2019 година избухна пожар. Причината към момента не е открита с безспорна сигурност. Големи елементи от покрива и интериора са унищожени. Особено трагичен миг е сриването на шпила, датиращ от 19-и век. Светът наблюдаваше ужасяващ. Но Нотр Дам устоя. По-голямата част от катедралата и нейната емблематична фасада са избавени. Бедствието провокира вълна от взаимност в целия свят. Над 1000 души работят по цялостната реституция. 

Консерваторът Мари Елен Дидие изясни, че най-голямото предизвикателство за всички е било да приключат в точния момент. „ Трябваше да следваме график. Всеки даде най-хубавото от себе си ”, сподели Дидие.

Мащабният план включва реституция и на окачените картини, макар че те са останали незасегнати от огъня. „ Те са свалени при строителните действия и е било немислимо да бъдат върнати в положението, в което са били. Щеше да е закононарушение, в случай че въобще не се направи нищо по тях. Трябваше незабавно да бъдат възобновени ”, сподели Дидие. 

Сега световноизвестната катедрала свети в предходния си искра от вътрешната страна и извън, оповестява Нова телевизия. Първите фотоси, които бяха оповестени, са от видеоклип, сниман от основния изпълнителен шеф на Tesla Елон Мъск.

Редица предмети не са реставрирани, а са направени отначало. " Повторното отваряне на катедралата беше добър мотив за възобновяване на вътрешното обзавеждане. Например, изхвърлихме старите седалки, сложихме нови. Църквата би трябвало да бъде място за възобновяване, само че и за основаване на ново. Кръщелнята (баптистериумът) и олтарът са проектирани от френския ваятел Гийом Барде. Той е определен всред 69 претенденти. Стилът му е минималистичен и съвременен ”, изясни консерваторът.

Всяка година Нотр Дам се посещава от към 15 милиона души, сподели скулпторът и дизайнер Гийом Барде. „ Много от тях не са християни и даже не са религиозни. Въпреки това те се намират на свещено място. За моите творения е значимо да се харесат на всички ”, разясни той. Всички предмети са направени от мрачен бронз в тенденциозен контрастност с камъка и витражите на катедралата.

„ Тук имаме доста значима постройка, която е възобновена допустимо най-точно - като се изключи някои детайли като моите творби. За да бъдат видени и те, трябваше да измисля нещо друго. Затова ги направих от бронз и в този момент се виждат ”, сподели Барде.

Цялостната реституция няма да бъде приключена още няколко години. Но даже и с кранове и скеле, които към момента я обкръжават, Нотр Дам е по-популярна от всеки път - пет години откакто беше толкоз покрай това да бъде изгубена вечно. 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР