Рибарски мрежи и найлонови торбички бяха открити в стомаха на изхвърлен на хавайски бряг кашалот
Кашалот, изхвърлен на брега на Хаваите през уикенда, евентуално е починал, частично тъй като е изял огромни количества риболовни клопки, риболовен мрежи, найлонови торбички и други морски боклуци, заяви Българска телеграфна агенция, базирайки се на локални учени.
Случаят с кашалота насочва вниманието към опасността за дивата природа от милионите тонове пластмаса, които попадат всяка година в океаните.
Тялото на дългото 17 метра животно с тегло 54 431 кг беше видяно за първи път на риф край Кауай предишния петък. Ден по-късно приливът го изхвърли на брега.
Кристи Уест от Хавайския университет заяви, че в отвора на стомашно-чревния тракт на кашалота е имало задоволително непознати предмети, с цел да блокират храната. " Наличието на несмляна риба и калмари дава в допълнение доказателство за задръстване ", споделя тя.
В стомаха на животното са открити шест клопката за калкан, седем типа риболовен мрежи, два типа найлонови торбички, въдица, плувка от мрежа. Изследователите са разкрили и остатъци от калмари, риба и друга плячка.
Това е първият прочут случай на кашалот във водите на Хаваите, погълнал изхвърлени риболовни такъми, споделя още Уест.
Стомахът на бозайника е бил толкоз огромен, че екипът на Кристи Уест не е съумял да го изследва напълно. Специалистите подозират, че в него е имало още материали, които не са съумели да извадят.
Екипът не е разкрили нищо неправилно в другите органи, които е изследвал. Специалистите са събрали проби за скрининг за болести и други следващи проби.
Кашалотите изминават хиляди километри в океана, тъй че не е ясно от кое място са пристигнали отпадъците.
Учените споделят, че над 35 милиона тона (31,9 милиона метрични тона) замърсяване с пластмаса се генерира по Земята всяка година, като към една четвърт от тях се озовават във водата.
Океанските боклуци вредят на многочислени типове.
Морските птици могат да обхванат пластмаса, равняваща се на до 8 % от телесното им тегло. Застрашените хавайски тюлени монаси и зелени морски костенурки могат да попаднат в пластмасови мрежи и да загинат. Акулите и другите висши хищници ядат по-малки риби, хранещи се с микропластмаса, която по-късно може да заплаши личното им здраве.
Освен че гълтам пластмаса, огромните китове страдат, когато се заплитат в риболовни уреди или други въжета в океана. Съпротивлението на отпадъците може да принуди животните да изразходват повече сила, с цел да плуват, и да затрудни храненето им, което води до гладна гибел.
Кашалотите са заплашен тип, който се среща в океанските дълбини по целия свят. В отчет на американското Национално ръководство по проучване на океаните и атмосферата (NOAA) от 2021 година се показва, че във водите към Хавайските острови има към 4500 кашалота.
Източник: novini.bg
КОМЕНТАРИ