„Кървене от очите и гърчове“: Треската Ласа взе жертва в САЩ, ето какво трябва да знаем
„ Кървене от очите и гърчове “: Треската Ласа взе жертва в Съединени американски щати, ето какво би трябвало да знаем. Треската Ласа доближи Съединени американски щати за първи път от десетилетие насам при положение, който изненада
здравните чиновници.
— The Washington Post (@washingtonpost)
Пациентът преди малко се е завърнал в Съединени американски щати от Западна Африка, където заболяването е ендемична и стои зад епидемията в Нигерия, където тази година бяха регистрирани общо 9500 хипотетични
и доказани случая.
Здравните чиновници и Министерството на здравеопазването на Айова обявиха, че пациентът не е имал признаци по време на пътуването, като прибавиха, че рискът от предаване на инфекцията е „ извънредно невисок “, защото хората са заразни
единствено когато имат признаци.
Те не разкриват по кое време пациентът е почнал да изпитва признаци или по кое време се е върнал в Айова, и не споделят дали е имало близки контакти.
Въпреки това казусът в Айова към момента провокира угриженост измежду здравните специалисти.
Iowa resident dies from Ebola-like virus that causes sufferers to bleed from their eyeballs as CDC issues warning
— Daily Mail Online (@MailOnline)
Ето всичко, което би трябвало да знаете за треската Ласа:
Треската Ласа е тежко вирусно заболяване, при което пациентите страдат от признаци в границите на седмица до три седмици след заразяването.
Заболяването е ендемично за западноафриканските страни, в това число Гвинея, Сиера Леоне, Либерия и Нигерия –
където се популяризира.
Експертите настояват, че това може да се дължи на увеличението на броя на гризачите в страната, които придвижват инфекцията, наречени плъхове Mastomys, което покачва риска от заразяване на хора.
Но има и спорадични случаи, регистрирани отвън Африка, които са свързани с хора,
пътуващи от района
Треската Ласа е открита за първи път през 1969 година, откакто две мисионерски медицински сестри умират в нигерийския град Ласа от мистериозно заболяване.
Треската Ласа е вирус, пренасян от плъховете Mastomys, тип гризачи, публикувани в Африка на юг от Сахара, и не провокира признаци при гризачите.
Хората се заразяват с заболяването, като допират повърхности, нечисти с урина, изпражнения или слюнка от плъхове,
и по-късно допират устата си.
Те могат да се заразят и след консумация на храни, инфектирани от плъхове, или в случай че вирусът попадне в отворена рана или разкъсно-контузна рана.
Предаването от човек на човек може да стане единствено в случай че някой стартира да демонстрира признаци на вируса, които нормално стартират в рамките
на една седмица след заразяването.
Вирусът може да се съобщи посредством допиране на изпражненията, кръвта, урината или слюнката на лицето, след което да докоснете личната си уста или да консумирате инфектирана храна. Човек не може да популяризира заболяването, в случай че не демонстрира признаци на зараза.
Lassa fever kills an Iowa resident. Here’s what to know about the rare virus and its symptoms.
— CBS Mornings (@CBSMornings)
Но доктор Робърт Гари, професор в Медицинското учебно заведение „ Тулейн “ в Ню Орлиънс, допуска пред STAT News, че смъртността при тежки случаи може да доближи до 70 % в някои региони, където е мъчно да се получи съответно лекуване.
Учените предизвестяват,
че децата на възраст под 10 години и бременните дами са изключително застрашени от болестта, защото имат по-слаба имунна система. Данните за бременните дами демонстрират, че повече от 95 % от тях помятат плода си.
При зараза треската Ласа
нападна голям брой органни системи в организма, в това число черния дроб, далака, бъбреците и лигавицата на кръвоносните съдове.
Това може да провокира инфектиране на органите и да им попречи да работят вярно, което да докара до гибелта на пациента.
Световната здравна организация твърди, че към 80 % от хората, инфектирани с вируса, нямат признаци, което значи, че не могат да го популяризират. Предупредителните признаци нормално стартират към седмица
до три седмици след заразяването.
В ранните стадии пациентите могат да страдат от лека тресчица, да се усещат изтощени и слаби и да имат главоболие – сходно на други хеморагични тресчици като ебола и малария.
Но в по-късните стадии,
изключително в случай че пациентът не се лекува, той може да страда от по-сериозни признаци като кървене от очите, повръщане, затруднено дишане, отичане на лицето и болки в гърдите, гърба и корема.
Лекарите споделят, че диагностицирането на треската Ласа може да бъде мъчно, защото признаците варират и са сходни на тези, породени от други болести.
В ранните стадии признаците могат да наподобяват сходни на тези при малария, шигелоза,
коремен тиф и жълта тресчица.
За да се диагностицира инфекцията, Световната здравна организация споделя, че пробите от пациента би трябвало да бъдат изследвани в лаборатория за биологична сигурност на високо равнище, с цел да се удостовери – и ограничи – инфекцията.
Телесните течности, като слюнка,
кръв или урина, се изследват за вируса, а в някои случаи се изследват и течности, взети посредством спинална пункция.
Световната здравна организация декларира, че понастоящем няма ваксина против вируса и че напъните би трябвало да се съсредоточат върху предварителната защита.
Тя се основава на „ добра хигиена “
и възпрепятстване на влизането на гризачи в домовете, обявиха от организацията.
Това може да включва запазване на храна в контейнери, предпазени от гризачи, изхвърляне на боклука надалеч от вкъщи, поддържане на непорочност в дома и развъждане на котки.
Световната здравна организация твърди, че към един на всеки трима души, инфектирани с вируса, остава със загуба на слуха след прекосяване на първичната зараза.
Агенцията предизвестява, че това може да се случи както при леки, по този начин и при приблизително
тежки случаи на болестта.
От 1969 година насам в Съединени американски щати са регистрирани девет случая на болестта, в това число пациентът от Айова тази седмица.
Всеки от тях е бил обвързван с неотдавнашно пътешестване в чужбина, като пациентите са се разболели скоро след завръщането си в Съединени американски щати. Не е имало следващо
предаване на инфекцията.
Случаят преди последния е регистриран през май 2015 година при гражданин на Ню Джърси, който неотдавна е пътувал до Либерия. Пациентът също е умрял. като цяло от деветте пациенти, диагностицирани в Съединени американски щати, най-малко трима са умряли.
Други са оживели, само че оповестяват, че са останали отчасти глухи и постоянно страдат от
пристъпи на болежка и мощна отмалялост.
Експертите настояват, че рискът от треската Ласа за американците е дребен и няма признаци, че тя се е популяризирала в Съединени американски щати.
Но те предизвестяват, че съществува риск от заразяване, в случай че някой посети западноафриканска страна, където заболяването е ендемична.
The Nigerian Medical Doctors Association, Kaduna State chapter, has raised the alarm over the monkey pox, ebola, and lassa fever outbreak in the country.
— Punch Newspapers (@MobilePunch)
Длъжностните лица в Айова са изолирали пациента в профилирана болница за лекуване на болестта, откакто той е съобщил за признаците си. Описано е, че преди да почине, индивидът е имал единствено „ малко заболяване “. Не са разкрити спомагателни детайлности, а Световната здравна организация твърди, че рискът от разпространяване на вируса е „ невисок “.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ