Капсулата на НАСА Орион се завърна на Земята в неделя

...
Капсулата на НАСА Орион се завърна на Земята в неделя
Коментари Харесай

Капсулата на НАСА Орион се завърна на Земята

Капсулата на НАСА " Орион " се завърна на Земята в неделя след стремително бързо назад пътешестване от Луната и се приводни с парашут в Тихия океан край крайбрежията на Мексико, заяви Асошиейтед прес, представена от Българска телеграфна агенция. Тестовият полет би трябвало да отвори пътя за идната пилотирана задача към Луната.

Капсулата навлезе в атмосферата със скорост, 32 пъти по-висока от скоростта на звука, и устоя на температури от 2760 градуса по Целзий, преди да падне в океана покрай остров Гуадалупе край Баха Калифорния. Кораб на американския военноморски флот бързо прибра апарата и тримата му безмълвни жители - тестови манекени с вибрационни датчици и радиационни монитори.

НАСА дефинира спускането и приводняването като съвсем съвършени.

" Развълнуван съм. Това е невероятен ден (...) Той е исторически, тъй като в този момент ние се завръщаме в космоса, дълбокия космос, с ново потомство ", сподели админът на НАСА Бил Нелсън от контролния център на задачата в Хюстън.

Успехът на задачата разрешава на НАСА да продължи по график с подготовката за идващия полет на " Орион " към Луната, предвиждан за 2024 година с четирима астронавти, които ще бъдат оповестени при започване на идната година. Този полет ще бъде последван от кацане на Луната на двама астронавти още през 2025 година, а задачата е да бъде открита в последна сметка непрекъсната лунна база. Дългосрочният проект планува изпращането на експедиция до Марс в края на 30-те години на века.

За последно астронавти кацнаха на Луната преди 50 години, на 11 декември 1972 година, когато Юджийн Сърнън и Харисън Шмит от екипажа на " Аполо 17 " прекараха три дни на повърхността на спътника на Земята. Та бяха последните от общо 12 астронавти, посетили Луната.

" Орион " беше изстреляна от галактическия център " Кенеди " на 16 ноември. Това е първият полет от новата лунна стратегия на НАСА, наречена " Артемис " (Артемида) на името на митологичната сестра на Аполон ( " Аполо " ).

Скоростта, с която апаратът се завърна на Земята, а точно 40 000 км/ч, е доста по-висока от скоростите при завръщане от ниска земна орбита, заради което капсулата беше снабдена с нов, усъвършенстват топлинен щит, който беше тестван за първи път в галактически полет. За да бъдат понижени гравитационните натоварвания, " Орион " за малко навлезе в атмосферата и отскочи назад, което разреши да бъде избрана по-точно и точката на приводняване.

" Не мисля, че някой от нас би могъл да си показа по-успешна задача ", сподели ръководителят на задачата Майк Сарафин.

" Орион " измина 2,25 млн. километра, до момента в който се приближаваше към Луната, след което навлезе в необятна и стръмна орбита в продължение на съвсем седмица, преди да се насочи назад към Земята. На два пъти апаратът се приближи на разстояние от 130 км от Луната и доближи до оптимално разстояние от 430 хиляди км от Земята.
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР