Албърта решава на референдум дали да остане част от Канада
Канадската провинция Албърта ще организира референдум на 19 октомври дали да остане част от страната или да се отдели. Според социологическите изследвания болшинството от хората биха дали своят вот срещу, макар че все още настройките са съвсем изравнени.
Решението на премиерката на провинцията Даниел Смит идва след гражданска петиция, призоваваща за обособяване от Канада, с над 300 000 подписа. Друга петиция, подкрепяща Албърта да остане част от страната, събра над 400 000 подписа. В района се разраства придвижването за самостоятелност, подхранвано от дългогодишното чувство, че Албърта е непрекъснато подценявана от властта в столицата Отава. Освен това от началото на годината държавното управление в Съединени американски щати предизвиква жителите на Албърта да станат самостоятелни.
Смит уточни, че въпросът, който ще бъде заложен на локалните поданици, е: " Трябва ли Албърта да остане провинция на Канада или държавното управление на Албърта би трябвало да стартира правния развой, изискван според канадската конституция, за осъществяване на обвързващ недодялан референдум за това дали Албърта би трябвало да се отдели от Канада? " Тя акцентира, че ще гласоподава провинцията да остане част от Канада.
Единството на северноамериканската страна и преди е било подлагано на тествания. Провинция Квебек два пъти гласоподава срещу отделянето си от страната. По-рано този месец министър председателят Марк Карни съобщи, че всеки опит дадена провинция да се отдели би трябвало да следва разпоредбите, избрани от закона, въведен след референдума в Квебек през 1995 г.
Решението на премиерката на провинцията Даниел Смит идва след гражданска петиция, призоваваща за обособяване от Канада, с над 300 000 подписа. Друга петиция, подкрепяща Албърта да остане част от страната, събра над 400 000 подписа. В района се разраства придвижването за самостоятелност, подхранвано от дългогодишното чувство, че Албърта е непрекъснато подценявана от властта в столицата Отава. Освен това от началото на годината държавното управление в Съединени американски щати предизвиква жителите на Албърта да станат самостоятелни.
Смит уточни, че въпросът, който ще бъде заложен на локалните поданици, е: " Трябва ли Албърта да остане провинция на Канада или държавното управление на Албърта би трябвало да стартира правния развой, изискван според канадската конституция, за осъществяване на обвързващ недодялан референдум за това дали Албърта би трябвало да се отдели от Канада? " Тя акцентира, че ще гласоподава провинцията да остане част от Канада.
Единството на северноамериканската страна и преди е било подлагано на тествания. Провинция Квебек два пъти гласоподава срещу отделянето си от страната. По-рано този месец министър председателят Марк Карни съобщи, че всеки опит дадена провинция да се отдели би трябвало да следва разпоредбите, избрани от закона, въведен след референдума в Квебек през 1995 г.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




