Кампанията за директни плащания за 2025 г. продължава с добри

...
Кампанията за директни плащания за 2025 г. продължава с добри
Коментари Харесай

Земеделци, важно! Информация за директните плащания за 2025 г.

Кампанията за директни заплащания за 2025 година продължава с положителни темпове и към този момент са обрисувани половината площи, по отношение на декларираните при миналата акция над 3,8 млн. ха . Това сподели заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Разград на среща със аграрни производители, в границите на осведомителната акция на за Кампания`2025.

Заместник-министър Янчев срещна участниците в срещата с работата в Министерство на земеделието и храните по основаване на Взаимоспомагателен фонд за в допълнение компенсиране на фермерите при неподходящи събития и с вредите, които ще се покриват посредством този инструмент. От директните заплащания, планувани за Кампания`2025, ще се удържат 1,5%

При очертаването на площите, земеделските стопани са декларирали досега желание да застраховат над 400 000 дка , по новата намеса за обезпечаване на земеделска продукция по Стратегическия проект за развиване на земеделието и селските региони 2023 – 2027 година, заяви Янчев. 

Той разяснява още, че следва да бъде основан указател на трайните насаждения в страната, като в процеса на инвентаризацията след края на Кампания`2025 ще бъдат ангажирани и регионалните дирекции „ Земеделие “. 

Земеделските производители бяха осведомени за условията в Кампания`2025 във връзка с подаването на заявки за подкрепяне с директни заплащания, промените при екосхемите, обвързаните с производството заплащания, схемите за преходна национална помощ, интервенциите за хуманно отношение към животните. 

По отношение на най-често заявяваната екосхема (за нашарване на отглежданите култури), специалисти от Министерство на земеделието и храните припомниха, че стопанства до 10 ха е належащо да отглеждат минимум 2 разнообразни култури , като главната не надвишава 95%. Тези сред 10 ха и 30 ха би трябвало да имат минимум 3 разнообразни култури, като главната не надвишава 75%, а двете съществени не повече от 95%.  Най-малко 4 култури се изискват за стопанства над 30 ха, като главната просвета не надвишава 75%, а трите съществени могат да обгръщат не повече от 95%.

На срещата бяха показани още опциите за вложения в агро-хранителния бранш през 2025 година и отворените капиталови приеми по Стратегическия проект. В събитието се включиха 160 аграрни производители .

Информационната акция на Министерство на земеделието и храните обхвана цялата страна, като в срещите със земеделските производители участваха специалисти от Министерство на земеделието и храните, Държавен фонд „ Земеделие “, Българска организация по сигурност на храните, регионалните дирекции „ Земеделие “, Национална работа за препоръки в земеделието, Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ и „ Напоителни системи “.

Земеделските производители получиха справочник с настояща информация за кандидатстване по директните заплащания, който Министерство на земеделието и храните приготвя за десета поредна година.

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР