Иван Ибришимов: Само достойното заплащане и уважение към труда на медиците може да ги задържи в България
„ Към този миг в доста от лечебните заведения не се съблюдава правилото на установяване на заплатите по групов трудов контракт, което ощетява най-много междинния медицински личен състав като медицински сестри, санитари и доста лекари “. Това съобщи националният представител от ПГ на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА доктор Иван Ибришимов по bTV Radio.
По неговите думи, свикването на изключителна комисия по опазване на здравето и направените оферти от разнообразни политически сили демонстрират отговорност и блян за справяне с проблемите в бранша.
“Едно от нашите оферти дружно с сътрудниците в ръководството е увеличение на заплащането на нощния и ексклузивен труд, както и увеличение на възнаграждението за лекари със компетентност и подготовка. Предлагаме ограничения, които да подтикват сключването на групови трудови контракти и тяхното съблюдаване. Това е база най-малко, от която би трябвало да се върви нагоре. ”, разясни доктор Ибришимов.
Социалистът изрази убеденост, че сходни ограничения ще обезпечат по-добра мотивация и задържане на фрагменти в системата. Според него груповите контракти би трябвало да станат действителна основа за гарантиране на почтени условия на труд.
„ В последните години със средства и от страната, и от европейските фондове бяха направени доста вложения в лечебните заведения. Добрите мениджъри и шефове съумяха да се възползват от това и да модернизират своите бази, да ги обезпечат с съвременна техника. Но на всички е ясно, че без хора, които да работят в тези бази с тази техника нещата няма по какъв начин да се случат. “
Ибришимов уточни, че оттук насетне фокусът би трябвало да бъде подложен върху човешкия капитал – лекарите, медицинските сестри, санитарите. Без почтено заплащане, съгласно него, модерната техника остава неизползвана инвестиция: Затова в този момент предпочитано би трябвало да се мисли и от страната, и от шефовете на лечебните заведения за почтено възнаграждение и почитание на труда на лекарите и междинния медицински личен състав. “
Народният представител акцентира, че в бранша опазване на здравето страната не може да въздейства непосредствено върху заплатите, защото лечебните заведения са търговски сдружения. Това прави още по-важна ролята на техните шефове и спазването на трудовите договорености.
„ Точно поради това нашето предложение е да има наказания от 15 000 до 30 000 лева на шефовете, които не ги съблюдават, а там където няма такива контракти, възнаграждението да бъде индексирано със междинната работна заплата за страната. Обмислят се разновидности за преустановяване на контракти по НЗОК и даже невъзможността за подписване на такива без подписан групов трудов контракт., сподели той.
Д-р Ибришимов изясни, че тези ограничения са част от по-цялостна идея, която да върне доверието в системата и да подсигурява базово ниво на трудови права в опазването на здравето.
„ По време на комисията произтекоха доста оферти, само че е значимо да не се вършат популистки обещания, а да се работи отговорно и загрижено по едно и също време за бъдещото развиване на младите лекари, и на системата. Всяка една смяна би трябвало да внася баланс, а не дисбаланс в системата., разясни той.
В умозаключение Иван Ибришимов моли към натурализъм и дълготраен метод при взимането на решения в опазването на здравето – с фокус върху устойчивостта на системата и поддръжката за младите експерти.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




