Към момента Ярослава Бубнова е директор на Националната галерия и

...
Към момента Ярослава Бубнова е директор на Националната галерия и
Коментари Харесай

Министерството на културата: Директорката на Националната галерия взема самостоятелни решения

Към момента Ярослава Бубнова е шеф на Националната изложба и в това си качество, според пълномощията си, взема независими решения.

Това оповестиха от министерството на културата по отношение на отразени в медийното пространство публични реакции по отношение на наличието на посланичката на Руската федерация на откриването на галерия в Националната изложба – „ Квадрат 500 “. 

Снимка: БГНЕС

" Държавните културни и научни институти с национално значение би трябвало да бъдат ръководени с професионализъм и следва да извършват общонационални и представителни функционалности по основаване, трайно запазване и разпространяване на културни и исторически полезности. Ако се откри, че Бубнова е направила нарушаване или е подхванала дейности, несъответстващи на тези политики, ще бъдат подхванати съответните дейности според настоящото законодателство ", се споделя още в позицията на министерството. 

Снимка: БГНЕС

От там прецизират още, че през 2019 година Бубнова е назначена за шеф на Националната изложба за период от 5 години, след извършен конкурс според Кодекса на труда. Към сегашния миг тя продължава да извършва длъжността „ шеф “ на Националната изложба, до момента в който длъжността бъде заета въз основа на конкурс. 

Потърсихме коментар от задачата на Русия у нас

От Нацоналната изложба през вчерашния ден също разгласиха позиция по отношение на провелата се галерия и последвалите събития. 

" Националната изложба е обществена институция с отворен достъп за публиката при откриванията на всички изложения. В случай, че не е разгласен авансово стеснен достъп единствено с предложения, жителите се позволяват на свободен принцип, при съблюдаване на общоприетите обществени правила на държание и приемливост. Не се толерират всевъзможен вид провокации и подстрекателство към нарушение на публичния ред ", споделят от културната институция. 

При идването ѝ присъстващите започнаха да скандират „ Тук не е Москва “, „ Тук е Европа “, „ Слава на Украйна “, „ Убиец “

Припомняме, че съветската посланичка в България Елеонора Митрофанова бе изгонена при откриването на изложба в Националната изложба " Квадрат 500 " на 6 март 2025 година При идването на Митрофанова присъстващите на изложбата започнаха да скандират  " Тук не е Москва ", " Тук е Европа ", " Слава на Украйна “, " Убиец ". Митрофанова на няколко пъти отговори на съветски език. Изложбата демонстрира за първи път в България изкуството на Герила Гърлс – емблематични плакати, видеоклипове и съоръжения от непрекъснатите сбирки на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, Центъра „ Жорж Помпиду ”).

Последвайте ни за още настоящи новини в  Гугъл News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във  VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в  INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във  FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в  TIKTOK

Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР