Повече мъже или повече жени? Науката разкрива интересни факти
Към сегашен ден популацията на света наброява повече от 8,2 милиарда души и това число продължава да пораства. На човечеството са били нужни над 200 000 години, с цел да доближи първия милиард, и от този момент темповете на напредък се форсират. Броят на хората за първи път минава границата от един милиард през 1804 година, а до 2022 година популацията към този момент се е нараснало осем пъти. Възниква въпросът: Кой е по-многоброен измежду всички тези милиарди – мъжете или дамите? Отговорът на този въпрос не е толкоз елементарен, колкото наподобява на пръв взор.
Броят на мъжете и дамите на Земята
За някои хора това вероятно ще бъде огромна изненада, само че разликата сред броя на мъжете и дамите в света е извънредно дребна. По данни на Организация на обединените нации мъжете съставляват 50,5% от международното население, което се равнява на 4,137 милиарда души. Жените съставляват 49,5% от популацията на планетата, което се равнява на 4,063 милиарда дами. На световно равнище разликата от 1% наподобява незначителна, само че този баланс играе значима роля в демографската картина.
Всяка година популацията на света продължава да се усилва. През 2024 година ще се родят повече от 86 милиона бебета, до момента в който броят на смъртните случаи ще бъде към 33 милиона. По този метод популацията през тази година ще се усили с към 53 милиона души. Този растеж, комбиниран с съвсем равното съответствие сред мъжете и дамите, демонстрира, че в международен мащаб природата поддържа салдото сред половете.
Населението на Земята към този момент доближи 8 милиарда души. Експертите все по-често приказват за това, че в един миг ресурсите на планетата към този момент няма да са задоволителни за всички хора. Планетата към този момент се трансформира в една огромна плантация, което води до пагубно понижаване броя на горите и горските поляни. В същото време бедните страни изпитват все по-остър дефицит на запаси. Не всички обаче са съгласни с този сюжет. Някои доказателства сочат, че Земята в действителност не е застрашена от претъпканост, а по-скоро от понижаване на популацията. А броят на хората на планетата може да намалее още до 2050 година Това може да докара до отрицателни и даже пагубни последствия в близко бъдеще. Засега никой не се наема да предвижда по какъв начин това ще се отрази на съотношението жени/мъже.
В Сайта на Национален статистически институт можем да забележим, че към 31-ви декември 2023 година популацията на България е 6 445 481 души, което съставлява 1.4% от популацията на Европейския съюз. В съпоставяне с 2022 година популацията на страната е намаляло с 2 229 души, или с 0,03%. Мъжете са 3 097 698 (48,1%), а дамите – 3 347 783 (51,9%), или на 1 000 мъже се падат 1 081 дами. Броят на мъжете доминира във възрастите до 55 години. С повишаването на възрастта се усилват броят и относителният дял на дамите от общото население на страната. Тоест следи се едно много положително приближение към междинните световни стойности. Но не на всички места е по този начин.
Защо в света има еднакъв брой мъже и дами
Защо броят на мъжете и дамите на Земята е съвсем еднакъв? Според изданието Science Alert това се дължи на метода, по който е устроена природата.
От ученическите си години знаем, че полът на индивида се дефинира от набора полови хромозоми: дамите имат две Х хромозоми, а мъжете – една Х и една Y. По време на зачеването сперматозоидите носят или една Х, или една Y хромозома. Ако яйцеклетката е оплодена от сперматозоид с Х хромозома, тя е момиче, а в случай че е оплодена от Y хромозома, тя е момче.
Според правилото, препоръчан от английския статистик Роналд Фишър, съотношението 1:1 се резервира, тъй като в случай че единият пол стане по-рядък, родителите от този пол се стремят да имат повече поколение, което още веднъж ще изравни салдото. Така да вземем за пример, в случай че се раждат по-малко момчета, родителите ще оставят повече поколение, в сравнение с родителите с дъщери, което последователно ще върне съотношението към 1:1.
Разбира се, в природата има изключения, при които съотношението сред половете е доста по-различно от това при хората. При някои животни, да вземем за пример насекомите или птиците, мъжките или женските екземпляри могат да преобладават в популацията според от изискванията на околната среда или характерностите на типа. Например измежду кенгурата постоянно има по-малко мъжки, тъй като те умират по време на съревнованието за женските. При хората и множеството бозайници обаче това полово равновесие се е оказало най-стабилното и еволюционно най-благоприятното.
В последна сметка се оказва, че в международен мащаб на Земята въпреки всичко има малко повече мъже, в сравнение с дами.
Но към този момент не на всички места е по този начин. В Русия да вземем за пример, заради редица разнообразни може да се каже исторически аргументи, броят на дамите доста надвишава този на мъжете. Разбира се, освен в Русия е по този начин – в Близкия изток ситуацията е сходно. Тази разлика сред броя на мъжете и дамите се следи и в някои други страни. Причината за това най-малко в нашия район е войната на територията на Украйна, в следствие от което мъжете в Русия, Украйна, а и Беларус, са доста по-малко от дамите, тъй като пълнолетните мъже (и не само) се избиват на фронта. С какво сме по-добри от кенгурата?