Калин Сърменов се извини на Стефан Цанев и на наследниците

...
Калин Сърменов се извини на Стефан Цанев и на наследниците
Коментари Харесай

Министерство на културата забърка огромна каша с парите за театрите 

Калин Сърменов се извини на Стефан Цанев и на наследниците на Радичков и Валери Петров, че към този момент не може да им заплати възнаграждения
Под управлението на служебния министър Найден Тодоров Министерството на културата (МК), е забъркало голяма каша с парите за театрите и сега част от тях са изпаднали във финансов колапс и неспособност да изплатят възнагражденията както на своите чиновници, по този начин и на хонорарите на гостуващите актьори и авторски права върху творби. 

Стигнало се е до обстановка, че сега шефът на един от най-печелившите и посещавани от феновете театри Сатиричният – Калин Сърменов, се извини на Стефан Цанев и всички създатели, чиито постановки са в репертоара на управлявания от него спектакъл, че по виновност на МК не се изплащат дължимите към тях суми. Сега бъркотията би трябвало да е оправена от министър Мариан Бачев и от съдружното държавно управление на премиера Росен Желязков. 

В края на предходната година министерството не утвърди подредените заплащания Така поетите и на институтите, макар че те разполагаха със средства за тях в личните си бюджети. Така поетите и неизпълнени задължения бяха трансферирани в 2025, обясниха от Съюза на артистите и от управленията на редица театри. В началото на януари 2025 година Министерството на културата непозволено и със задна дата отряза огромна част от дължимата за 2024 година дотация на театрите и музикалните институти.

Това образува изкривена и погрешна финансова картина за положението на всеки от тях. В резултат бранш театрални изкуства е изправен пред невъзможността да действа, защото и в този момент базовите разплащания, свързани с активността му, не биват одобрявани. В това число влизат командировъчни на чиновници, материална част за идни министър председатели, щемпел на плакати, възнаграждения за авторско право, спешни поправки и други разноски по издръжката. Много от институтите имат правни отношения по контракти, в това число по Закона за публичните поръчки, по които към този момент текат неустойки за просрочия. Не се изплащат наемите на тези, които нямат лични здания и употребяват нает сграден фонд.

От САБ обясниха, че с цел да действа, бранш театрални изкуства има потребност от обезщетителен механизъм за покриване на уговорките, подбудени от неодобрените през декември 2024 година заплащания, от нови, съобразени със законовите условия преизчисления на дължимата дотация за последното тримесечие за 2024 година, както и от бюджети за 2025 година, съобразени с действителната конюнктура. „ Секторът понесе покорно всички имиджови, административни и финансови удари през изтеклата година. Работата му беше затруднена от настоящите следствия и инспекции. Въпреки това остана правилен на задачата си и продължава да обезпечава достъп до изкуство и да усилва публиките си и приходите на страната! Вярваме, че културата би трябвало да бъде превърната в народен приоритет! “, споделят от САБ. 

Няколко театрални организации изпратиха и писмо до премиера Росен Желязков, до ръководителя на Народното събрание Наталия Киселова, до министъра на културата Мариан Бачев и до шефа на Комисията по просвета и медии в Народното събрание Тошко Йорданов. Прави усещане, че служебният министър на културата Найден Тодоров въобще не разяснява проблема и не излиза наяве, за какво се е стигнало до тази обстановка, в която бранш „ Култура “ е блокиран.

Прави чест на министър Мариан Бачев, че реагира стремително на казуса и предложения сътрудниците си от театралните организации на среща в Министерство на културата за търсене на незабавен излаз от създалата се тежка обстановка. 

„ С встъпването ми в служба като министър на културата одобрих извънредно драговолно всички проблеми в областта на изкуствата и на културата, насъбрани в годините, в това число финансовите усложнения, на които всички ние бяхме подложени дружно и търпяхме като резултат от политическата рецесия и ръководството на страната от служебни държавни управления. В своята работа постоянно съм се стремял да бъда диалогичен и правилен – по този начин е в този момент, по този начин ще бъде и отсега нататък. Живея с Вашите проблеми и болки, познавам ги добре. Но с цел да реализираме триумф в решаването на проблемите, би трябвало да бъдем единни и всички дружно да гледаме в една посока; би трябвало дружно да работим за съхраняването на българските изкуство и просвета, на българския дух “, сподели Бачев.

Още в първия си ден като министър Бачев разпореди да бъдат изплатени суми в бранша на театралните изкуства, за читалищата и библиотеките. В годините на служебните министри на културата гласът на театралната колегия бе глас в пустиня.

Същевременно за хаоса с заплащанията сигнализира и шефът на Сатиричния спектакъл Калин Сърменов. 
„ Граждани, желая да се извиня на Стефан Цанев, на наследниците на Валери Петров, на наследниците на Йордан Радичков и на всички създатели, които са намерили място в репертоара на Сатиричния спектакъл, за това, че не по виновност на театъра не се изплащат дължимите към тях суми. Искам да се извиня на всички екипи, които работят сега по пиесите „ Когато розите танцуват “ от Валери Петров и „ Кошници “ от Йордан Радичков за това, че няма никакви средства за декори и костюми и процесите колабират. Искам да се извиня и на всички извънщатни сътрудници на театъра, които също не получават възнагражденията си “, написа артистът във Facebook.

„ Сатиричният спектакъл е може би театърът в най-хубаво финансово положение от театрите, които са под шапката на Министерство на културата. В края на предходната година Сатиричният спектакъл разполагаше с няколко милиона, само че МК не разписа разноските и автоматизирано те бяха трансферирани към новата финансова година, където всичко се нулира и стартира изначало. Опитвам се да го обясня просто, макар че несъмнено не е, само че нямам друга опция. Искам да се извиня и на сътрудниците, които цяла нощ останаха на пътя след дълго турне, заради негоден автомобил. Сатиричният спектакъл на хартия има средства за нов автомобил, имаме и завършила социална поръчка, определен снабдител... само че страната не разписва нужните средства. Искам да се извиня и на инвалидите, които посещават Сатиричния спектакъл, че новата платформа не е пристигнала и не е инсталирана. На доктрина средства отново има и тя е поръчана от компанията, Но обстановката с заплащането е същата, като с всички останали… Предполагам, че обстановката в страната е сериозна, с цел да се стигне дотук. Такова нещо се случва за първи път през последните 10 години. Исках единствено да знаете, че оттук насетне процесите не са в компетенцията на Сатиричния спектакъл, за което, доста скърбя! ", съобщи шефът.

МАРИАН БАЧЕВ УВОЛНИ ДИРЕКТОРА НА ПАЗАРДЖИШКИЯ ТЕАТЪР
Директорът на Драматично-кукления спектакъл „ Константин Величков “ в Пазарджик Григор Антонов е бил уволнен дисциплинарно от министъра на културата Мариан Бачев поради съществени финансови нарушавания. Одитен отчет на АДФИ е разкрил злоупотреби с над 4,2 млн. лв. посредством контракти за разпространяване на билети без публични поръчки.

Установени са фиктивно регистрирани представления и нерегламентирана дотация от 147 777 лв., апрокуратурата води следствие по случая. За краткотраен шеф е назначен режисьорът Богдан Петканин. Мащабна инспекция на Агенцията за държавна финансова ревизия (АДФИ) е разкрила съществени нарушавания в ръководството на Пазарджишкия спектакъл през интервала 2022-2023 година Одиторите са открили голям брой контракти, подписани в нарушаване на Закона за публичните поръчки, като най-значителните са свързани с разпространяването и продажбата на билети.

Финансовата ревизия е идентифицирала разноски за външни услуги в размер на над 2 милиона лв. за 2022 година и близо 2,4 милиона лв. за 2023 година, което съставлява почти 90% от всички разноски за външни услуги на театъра. Особено стеснителен е фактът, че над 4,2 милиона лв. са били ориентирани към единствено три юридически лица – „ Театър Мелпомена “ ЕООД, „ Театър Алвина “ ООД и „ Ажур Пико “ ЕООД, без осъществяване на наложителните публични поръчки.

В хода на следствието притежателите на продуцентските компании, с които театърът е работил, са били призовани за разпит в отдел „ Икономическа полиция “. Според неофициална информация финансовите нарушавания, за които някогашният шеф Григор Антонов носи отговорност, надвишават шестцифрена сума.

Одитният отчет разкрива и липса на бистрота в документите – няма информация за размера на осъществената работа или разноските на разпространителите, както и липсват доказателства за действителния брой и стойност на продадените билети. Установено е също, че част от фактурите надвишават контрактуваните оптимални стойности, а разноските на театъра доста надвишават приходите от продадени билети, което съгласно инспекторите е явен знак за корист с бюджетни средства.
Източник: Уикенд 

Източник: razkritia.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР