Какво си представяте като чуете панда? Анимационни герои, смешни видеа,

...
Какво си представяте като чуете панда? Анимационни герои, смешни видеа,
Коментари Харесай

Меката сила на пандите. Защо Китай взима обратно най-верните си дипломати

Какво си представяте като чуете панда? Анимационни герои, смешни видеа, амулет на Световния фонд за природа. Образът им на сладки непохватни животни обаче не е построен инцидентно, а като средство за практикуване на “мека мощ ” от страна на Китай.

Животните като дипломатически дарове от години се одобряват за знак на другарски връзки сред две страни. В Китай тази традиция датира още от 6-7 век и династията Тан, която за първи път прави този жест на Япония.

През годините пандите се трансформират в най-верните дипломати и посланици на съгласие сред Китайската национална република (КНР) и приемащата страна. И в случай че пандите са посланици на съгласие, какво значи, когато Китай си ги вземе назад?

Миналия месец зогическата градина във Вашингтон върна на Китай двойката панди - Мей Шианг и Тиан Тиан , дружно с тяхното малко - Шао Чи Джи . Те бяха качени на аероплан назад за Китай, а напускането им бележи края на една ера, траяла половин век.

През последните четири години панди от Сан Диего и Мемфис са се върнали назад в Китай. След като мечките от Вашингтон към този момент ги няма, единствените панди, които ще останат в Съединени американски щати, ще бъдат четири в Атланта, чието тръгване обаче също е планувано за идната година.

Официалната причина за напускането на пандите е приключването на актуалният контракт за наем, който е до 7 декември. Китай има и отдава чартърен всички великански панди в зоологическите градини по света.

Всяка зоологическа градина заплаща годишен наем на Китай, който доближава до 1 милион $ за панда и по 400,000 $ за всяко новородено. Китайската национална република (КНР) е единствената страна, която има панди без значение дали са родени в непозната зоологическа градина.

 Снима от изпращането на пандите.
Заминаването на всички панди от Съединени американски щати се случва в миг на обтегнати връзки сред двете страни. Експерти споделят пред Вашингтон Пост, че решението на Китай да не възобновява или да не подписва нови контракти за наем с американските зоологически градини в действителност е отражение точно на настоящето напрежение.

Отношенията сред Вашингтон и Пекин се утежниха още при ръководството на американския президент Доналд Тръмп поради голям брой разногласия, свързани с търговията, Хонконг, пандемията от COVID-19 и други. След като новата администрация на Джо Байдън встъпи в служба,, а Вашингтон подлага на критика остро Пекин поради Тайван, връзките с Русия и.
Как да получиш панда?
Изборът кои страни да получат панди постоянно зависи от размера на стопанската система на приемащата страна и комерсиалните връзки с Китай. Договорите за наем на огромните панди през годините съответстват с огромни дипломатически събития и търговски покупко-продажби. Картата по-долу, която Свободна Европа изготви, демонстрира връзката сред комерсиалните връзки на Китай с десетте най-големи вносители и консуматори на китайски артикули и това какъв брой панди имат " чартърен ".

Поставете курсора на мишката върху точките, с цел да видите данните.

Проверка на Свободна Европа демонстрира, че девет от десетте най-големи търговски сътрудници на Китай за 2022г. се радват на гигантските мечки. Единствената страна, която няма на територията си посланик от типа, е Виетнам.

Китай печели най-вече от комерсиалните си връзки с Европейския съюз, а зоопаркове в страните членки - Германия, Франция, Белгия, Австрия, Финландия, Испания, Дания и Нидерландия - се радват на дипломатически пратеници.
Дипломатическа вечеря, цигарена кутия и две панди
Президентът на Съединени американски щати Ричард Никсън посещава Китай за първи път през 1972 година Към този миг двете страни не са поддържали дипломатически връзки и визитата на американския президент е от огромно значение за Студената война. От своя страна Китай желае да притегли Съединени американски щати като търговски и стратегически сътрудник, с цел да излезе от изолираност.

По време на една държавна вечеря първата дама на Съединени американски щати - Пат Никсън, седи до китайския министър председател Джоу Енлай и отбелязва, че пандите върху цигарената му кутия са извънредно сладки.

„ Ще ти дам малко “, твърди се, че дава отговор Джоу.

Два месеца след вечерята пандите Синг Синг и Линг Линг към този момент са пристигнали във военновъздушната база Андрюс на път за зоологическата градина във Вашингтон. Повече от 20 000 души посещават 18-месечните мечки през първия им уикенд на американска земя.

Самият президент на Съединени американски щати участва на празненството за посрещането им, като прегръща пандите като знак за историческата им значителност в дипломацията сред двете страни.

Общественият интерес към гигантските панди продължава през годините и след гибелта на Синг Синг през 1999 година Тогава зоологическата градина във Вашингтон желае да получи нова двойка панди, само че политическата картина към този момент се е трансформирала. Китай към този момент не е в изолираност, а в стопански напредък, а към 2000 година са останали по-малко от 2000 панди.
 Гигантската панда Ер Шун, снимана в зоологическата градина в Чунцин, Китай, на 11 февруари 2012 година
Така когато новите панди Мей Сян и Тиен Тиен идват във Вашингтон чартърен, те към този момент не са подарък, а разход от 1 милион $ годишно за зоологическата градина.
Панда дипломацията през годините
В исторически проект “панда дипломацията ” може да бъде разграничена на пет основни интервала. Комунистическият режим идва на власт в Китай през 1949 година, а с него и подновяването на практиката да се подаряват панди на значими съдружници в символ на другарски връзки. Тогава панди получават Северна Корея и Съветският съюз, също комунистически страни по това време.

Посещението на Никсън бележи фаза на доближаване сред Китай и Запада, като през идващото десетилетие са изпратени повече от дузина мечки в Съединени американски щати, Обединеното кралство, Япония, Франция, Германия, Испания и Мексико.

Капиталистическият интервал стартира при започване на 80-те години на предишния век, отразявайки пазарните промени за бързо замогване, трансформиращи Китай. Тази епоха включва извънредно доходоносни краткосрочни заеми, при които западните зоологически градини, най-вече в Съединени американски щати, наемат панди, с цел да притеглят повече гости.

В края на 90-те години обаче в Съединени американски щати са неразрешени краткосрочните наеми на панди от основание за запазване на типа. През 1996 година, да вземем за пример, зоопаркът в Сан Диего се съгласява да вземе двойка панди на 12-годишен „ заем за научни проучвания “ на цената на 1 милион $ годишно. Споразумението започва етапа на запазване типа и се трансформира в модел за всички бъдещи заеми за панди.
 Снимка, направена на 5 август 2017 година, демонстрира мъжкаta гигантска панда Yuan Zi, в заграждението си в зоологическата градина Beauval в Saint-Aignan-sur-Cher, централна Франция.
Изпращането на двойка панди в зоологическите градини има за цел да помогне увеличението на популацията на типа. Стратегията очевидно работи, тъй като към 2016 година от „ застрашени “ пандите са намалени в „ уязвими “ по световния лист на типовете, изложени на риск от изгубване.
“Меката мощ ” на пандите
Трудно е да се дефинира по кое време дипломацията на пандите се трансформира в толкоз очевидно средство за мека мощ, само че през последните няколко години акцентът се измести от опазването на типа, назад към политическата символика на пандата.

Преди 30 години професор Джоузеф Най от Харвардския университет вкарва термина “мека мощ ” в областта на интернационалните връзки. Според него една страна построява облик пред външните си сътрудници по три съществени метода: посредством своята просвета, политическите си институции и външната си политика. За да реализира това, Китай употребява и най-харесваните дипломати - пандите.

Китайските държавни медии разказват гигантската панда като едно от „ най-мощните оръжия “ на президента Си Дзинпин в напъните му да построи мека мощ. Чрез Twitter, Фейсбук и YouTube (всички от които са блокирани в Китай) държавните медии разгласяват безчет видеоклипове на панди в опит да създадат Китай прелъстителен за световната аудитория.

Вътре в самия Китай обаче пандата е относително нов знак, тъй като преди комунистическата гражданска война през 1949 година други животни са били доста по-видно употребявани като културни икони: змей, феникс, тигър, жерав. Новите водачи на Китай оабче желаят да се разграничат от имперското минало на страната и стартират да употребявали пандите за построяването на един по-привлекателен и не толкоз застрашителен облик.
Няма инцидентна панда
Зоологическата градина в Единбург, Шотландия, получава своите панди през 2011 година за период от 17 години. Малко след сключването на контракта за наем двете страни подписват търговски покупко-продажби за сьомга, технологии за възобновима сила и коли - контракти на стойност към 2,6 милиарда английски лири.

Канада, Франция и Австралия също получават своите панди директно след покупко-продажби и контракти с Китай - в техния случай - за уран. По същия метод обменът на панда със съседи като Сингапур, Малайзия и Тайланд съответствува с подписани съглашения и покупко-продажби за свободна търговия.

Миналата година Китай изпрати първата си двойка и в Близкия изток - стратегически фокус за разширяващото се световно въздействие на страната. Тези панди дойдоха в Катар преди Световното състезание по футбол, за което китайски компании завоюваха огромни контракти за строителство.

А една от страните, която не се опасяват, че ще изгубят скоро своите панди, е Русия. По време на визитата си през 2019 година китайският президент Си Дзинпин подари на съветския президент Владимир Путин две панди на 15-годишен заем.

Двете страни поддържат близки връзки и сега, като Пекин е измежду дребното международни сили, които не престават околните връзки с Москва даже и след началото на пълномащабната съветска война против Украйна.
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР