Киев, Украйна – Кремъл казва, че има противоречия относно бъдещето на групата Вагнер, най-голямата и най-известна частна военна компания в Русия.< /p>
„Не мога да ви кажа нищо сега, не знам. Юридически такава структура не съществува“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в петък, два дни след като ръководителят на Вагнер Евгений Пригожин и неговото висше ръководство загинаха в самолетна катастрофа, която според западни служители е причинена от експлозия.
Но наблюдатели казват на Al Jazeera, че изпитаните в битки изтребители на Wagner са твърде ценни, за да бъдат просто разпуснати и пуснати.
Какво и кой е останал от Вагнер вече се разкъсва от руските военни, разузнавателните служби, държавните корпорации и частните военни компании (ЧВК), финансирани от съюзници на Кремъл или олигарси – и дори президентът на Беларус Александър Лукашенко може да получи своя дял .
От 2014 г. Вагнер нае хиляди опитни бойци с коренно различен опит. Някои са завършили елитни военни и разузнавателни звена, други са се сражавали на страната на Москва във войните в Чечения, а други произхождат от престъпни групировки, изникнали като гъби в бившия Съветски съюз през 90-те години.
Миналата година Вагнер привлече десетки хиляди затворници от руски затвори, на които бяха обещани солидни заплати и президентски помилвания, но до голяма степен бяха използвани в това, което е известно като „маршове за месо“ срещу украинските позиции.
Малцина оцеляха в това, което обезкърви украинските сили и спря контранастъплението на Киев, а още по-малко останаха.
Като се има предвид уменията на бойното поле на оцелелите, най-големият въпрос е дали Кремъл би се опитал да запази Вагнер под ново управление – или да създаде негови пълноценни копия.
И двете опции засега изглеждат трудно осъществими.
„Нищо подобно“
Това, което накара Вагнер да изпъкне, беше бизнес проницателността и нечестивата харизма на Пригожин, чието нестандартно мислене, неприлични, мегаломански диатриби и неподчинение бяха безпрецедентни в Русия на президента Владимир Путин – и ще направи много филми за Джеймс Бонд ' злодеите бледнеят в сравнение.
62-годишният бивш затворник – някога известен като „главният готвач на Путин“ и в черния списък на Запада – създаде бизнес империя, която търгува със сирийски въглеводороди, африкански диаманти, злато, дървен материал и суровини.
Той сключи доходоносни сделки за сигурност с автократи от Субсахара, управляваше кетъринг бизнес и хотели в Русия и стартира ферма за тролове, която се намесваше в изборите от Мадагаскар до Съединените щати и породи медии и канали в Telegram.
Вагнер беше само най-видимото бижу в короната му.
„Вагнер беше много повече от просто ЧВК“, каза пред Ал Джазира Джон Лехнър, американски автор, който пише книга за Пригожин, която обобщава години изследвания в Африка, Близкия изток, Русия и Украйна. „Наистина няма нищо подобно, което да може да го замени в скоро време.“
Високият военен експерт на Украйна е съгласен.
„Вагнер е уникален по свой собствен начин и трябва да отдадете заслугата на Пригожин“, каза пред Ал Джазира генерал-лейтенант Игор Романенко, бивш заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна.
Върховното ръководство на Русия „едва ли ще успее да създаде нещо подобно в близко бъдеще“, каза Романенко.
Най-ценният и смъртоносен ресурс на Wagner – изпитани в битки, опитни бойци – е готов да бъде разграбен, каза той.
„Те ще разделят хората, процесът вече е в ход“, каза той. „Някои ще бъдат отстранени, други уволнени. Някои ще се преместят в други структури, някои може да се интересуват [да останат], защото са добре обучени щурмови войски.“
„Не много“ бойци на Вагнер в Украйна
Вагнер се пука по шевовете след прекратения бунт на Пригожин на 23 юни.
Той каза, че неговият „поход на справедливостта“ към Москва, който спря на 200 км (125 мили) южно от руската столица, е бил предизвикан от продължила месеци вражда с министерството на отбраната, което „саботира“ доставките на боеприпаси.
Походът беше предизвикан и от ултиматума на Москва, че всеки боец на Вагнер трябва да подпише договор, за да стане зъбно колело във военната машина на Русия, известна със своята неефективност, лошо вземане на решения и логистика, които превърнаха украинския светкавичен криг на Путин в блато без край се вижда.
Лукашенко посредничи за примирие между Пригожин и Кремъл, гарантирайки, че бойците на Вагнер, които не искат да се регистрират, могат да се преместят в Беларус.
Хиляди вече го направиха и се заселиха в лагери, построени за тях в гъстите беларуски гори, които някога са криели партизани от Втората световна война, биещи се срещу германските нацисти.
„Най-квалифицираната част от тях ще получи беларуско гражданство и ще бъде интегрирана в беларуските правоприлагащи структури“, каза роденият в Беларус, базиран в Киев анализатор Игар Тишкевич пред Al Jazeera.
Назначените ще помогнат на Лукашенко да се противопостави на усилията на Москва да завърши подчиняването на неговата бивша съветска нация от 10 милиона.
Лукашенко ще се опита да върне останалите бойци на Вагнер обратно в Русия, където военните, разузнавателните служби и държавните компании вече се опитват да запълнят вакуума, оставен от смъртта на Пригожин, каза Тишкевич.
Например Лукойл, втората по големина енергийна компания в Русия, отдавна има собствена компания за сигурност, основана от бивши офицери от специалните разузнавателни операции на КГБ от съветската епоха.
През ноември Кремъл позволи на руските корпорации да създадат свои собствени частни военни компании, а службата за сигурност на Лукойл, Луком-А, „активно увеличава военния си потенциал“, за да пусне своя собствена ЧВК, каза Тишкевич.
По същия начин охранителните компании, свързани със съюзниците на Путин или контролираните от Кремъл енергийни гиганти, ще поддържат връзка с останките от Вагнер, за да развият свои собствени частни военни компании, каза той.
Някои бойци на Вагнер биха предпочели да запазят своята независимост и ще се „превърнат в стандартна група наемници или частна военна компания“, каза Тишкевич.
Други ще станат част от държавни корпорации или разузнавателни служби, а някои вече са подписали договори с министерството на отбраната, докато „изтласканите“ от Беларус може да се присъединят към тях, за да се бият в Украйна, добави той.
„Но няма да са много“, каза Тишкевич. „Вагнер ще се разпадне на няколко структури.“
По-слаби реплики
„Опитни бойци отидоха на фронтовата линия, следвайки сърцата си, за да изгонят [украинските] националисти“, каза през януари водещ на контролирания от Кремъл телевизионен канал Първи канал, обявявайки история за Факел (Факел), друга ЧВК.
Кадрите показват дузина маскирани „бивши военни“, които се бият в югоизточния украински регион Донецк, обстрелват и щурмуват украински окопи.
В него не се споменават финансовите поддръжници на Факел, но медийни съобщения предполагат, че Газпром, контролираният от Кремъл производител и износител на природен газ, плаща сметките си – и също така финансира поне още две ЧВК – Поток (Поток) и Пламя (Пламък) .
Molfar, украинска разузнавателна група с отворен код, каза, че към март 25 руски частни военни компании са действали в Украйна.
Те имаха имена като Редут, Антитерористичен орел и Ястреб (Ястреб) и предимно наемаха бивши военни офицери.
Две трети от тях са имали връзки с руското министерство на отбраната и разузнавателните служби, а шест са били финансирани от олигарси като дългогодишния съюзник на Путин Генадий Тимченко и алуминиевия магнат Олег Дерипаска, каза Молфар.
Това, което ги обединява, е стремежът на Кремъл да избегне официалното участие и смъртта на редовни руски военнослужещи в Украйна.
„Наемниците се събират, за да заобиколят междуинституционалните и други рамки и ограничения, които не могат да бъдат следвани“, каза Павел Лузин, бегъл руски анализатор на отбраната, пред Ал Джазира.
Повечето от тези ЧВК са малки и техните бойци се оплакват от лоши вериги за доставки и координация с други части.
Но техните спонсори изпълняват две цели: да помогнат на Кремъл да избегне нов кръг от мобилизация и да покажат на Путин своята лоялност, каза Лехнер.
„Харизмата на Пригожин“
В очите на руското законодателство частните военни компании все още са незаконни, което прави техните спонсори или членове обект на наказателно преследване, ако не се подчинят на Москва, както направи Пригожин.
Но никой няма шанс да го засенчи.
„Има много военни таланти сред другите командири, но харизмата на Пригожин, способността му да обединява нещата като логистик, като мениджър – това би било трудно за тях да заменят с един човек“, каза Лехнер. p>
Но войната в Украйна – заедно с амбициите на Русия в други части на света – вероятно ще запазят тези ЧВК на повърхността и живи.
„Руските наемници са тук, за да останат“, каза Лехнер. „Може да е в по-малко харизматична форма, но те са създали пазара за себе си, а вероятно и за другите.“
Източник: Ал Джазира