Интернет без хора: как работи Google Project Mariner
Какво ще стане с Глобалната мрежа, в случай че няма потребност от хора?
Гугъл показа нов първообраз на своя ИИ сътрудник Project Mariner, който може да прави дейности в мрежата тъкмо като човек. Разработен от нейното поделение DeepMind и основан на технологията Gemini, сътрудникът управлява браузъра Chrome, като движи курсора, клика върху бутоните и попълня формуляри.
Първоначално достъпът до Project Mariner се дава на дребна група тестери. Гугъл отбелязва, че изследва нови способи за потребление на Gemini, в това число четене, обобщаване и сърфиране. Проектът Mariner планува смяна в потребителското разбиране, при която взаимоотношението с уеб уеб страниците се заменя с потреблението на генеративен изкуствен интелект.
Концепцията може да повлияе на милиони компании, които зависят от привличането на действителни консуматори посредством Гугъл – от издатели до ритейлъри. По време на демонстрацията сътрудникът сполучливо извърши задачата за основаване на пазарска кошница в уеб страницата на магазин за хранителни артикули. Процесът обаче беше съпроводен със доста закъснение от към 5 секунди сред придвижванията на курсора. Понякога сътрудникът искаше уточнения, да вземем за пример за количеството на стоките.
Важна специфичност е, че Project Mariner не прави заплащания, не приема бисквитки и не подписва потребителски съглашения, с цел да резервира контрола върху дейностите в ръцете на потребителя. Агентът изисква единодушие за прекачване на данни, защото по време на работа той прави скрийншоти на екрана, изпраща ги в облака за разбор и по-късно получава указания за уеб страницата.
Освен да пазари, сътрудникът може да намира билети, предписания и други запаси, само че работи единствено в дейния раздел на Chrome. Този метод е определен, с цел да могат потребителите да следят дейностите на изкуствения разсъдък. Въпреки това представителите на Гугъл не изключват, че в бъдеще взаимоотношението с уеб уеб страниците може да стане по-малко персонализирано.
Независимо от обстоятелството, че сътрудникът взаимодейства с уеб страниците, това би могло да понижи присъединяване на потребителите и с течение на времето вероятно да отстрани нуждата от посещаване на уеб уеб страниците. Ръководителят на Гугъл Labs означи, че сходни промени ще изискват акомодация както от потребителите, по този начин и от притежателите на уеб сайтове.
В допълнение към Project Mariner, Гугъл разгласи и други ИИ сътрудници:
Deep Research е предопределен за многозадачна работа, като основава проекти и отчети по комплицирани въпроси; Jules оказва помощ на разработчиците, като се интегрира с GitHub; Работи се и по сътрудник за навигация във видеоигрите, в това число тестване в игрите на Supercell.Все още не е известно по кое време тъкмо Project Mariner ще стане наличен за по-широка публика, само че въвеждането на технологията е в положение да окаже огромно въздействие върху познатия ни интернет.