Kакво се вижда, ако следим пътя на парите в контекста

...
Kакво се вижда, ако следим пътя на парите в контекста
Коментари Харесай

Николай Стайков, АКФ: Задкулисието се олицетворява от конкретни имена

Kакво се вижда, в случай че следим пътя на парите в подтекста на сегашната политическа обстановка у нас и за какво АКФ (Антикорупционният фонд) изпраща на европейските прокурори абсурда с предлагания рушвет на ръководителя на БАБХ (Българска организация по сигурност на храните), разяснява в Николай Стайков, проверяващ публицист от АКФ.

" Парите са първият и най-видим пласт на сегашната многопластова обстановка. Категорично сега има битка сред предходното и настоящето статукво и това е в основата на отрицателните обединения, които виждахме първоначално против ГЕРБ, а в този момент против опитите за смяна на статуквото отпреди, което също е отрицателна коалиция от хора, които отхвърлят да са в коалиция. Обвиненията против остарялото статукво в действителност са доста, само че без да имаме цялата документи за един пътен план да вземем за пример, няма по какъв начин да знаем какво тъкмо се е случило със строителството на пътищата. Но има един доста значим знак, който демонстрира какво е отношението при разпределянето на запаси от министерствата. Например в Регионалното министерство, Министерство на земеделието, стопанската система. Следя доста деликатно кой министър влиза в тези министерства и стартира да човърка вътре, само че същински да " чегърта ", както се споделя сега. Министерство на районното развиване незабавно се набива на очи с тоталното разминаване, от една страна, доста пари и това, че там за една корупционна договорка даже не е изкарано нищо. Тоест поръчката за сериозна инспекция на предходното ръководство не е изпълнена. Това е знак за корупция. Министерство на стопанската система е същото. Какво стана с разкритията на Кирил Петков за заемите на ББР, когато беше длъжностен министър? В момента нищо не се прави по тях, даже единият заем към пътностроителна компания е " гръмнал " и не се изплаща. "

Сигналът към европрокуратурата за подкупа на Капитан Андреево

" Видяхме с голямо терзание, че българската прокуратура се задейства чак след 4-5 дни и то с голямо съмнение. При състояние че има записан диалог за " парична корупция " – пряк рушвет. А такива записи има доста рядко, тъй като трябват смели или доста внимателни хора, които да запишат такова предложение – кой си желае и кой дава. И какво имаме сега – един човек, който е направил запис, и един човек, който не може да бъде открит. Да, записаният се появи, има и дума против дума, само че и един запис. Тоест, би трябвало прокурорска интервенция. "

Хора, които назовавам " задкулисие "

" Задкулисието се въплъщава от съответни имена. Това са хора, които не обичат светлината, те не обичат да бъдат осветявани от прожекторите на медиите. Обикновено те оставят да се приказва за тях, без да се появяват обществено и да желаят да опровергават нищо. Или споделят извънредно едностранно с медиите. Например господин Пеевски, като някой го спомене, той изпраща някакво мнение до медиите, само че в никакъв случай не позволява към него да има въпроси или дава изказвания единствено пред приятелки медии. Г-н Орлин Алексиев той си е направил страховит уеб страница, където е извадил напълно позитивната версия за себе си – какво обича, какво не обича, какви награди е получавал и така нататък, и си казваш – примерен политик. Само че той не може да бъде открит за коментар от медиите. Той не разяснява за медиите. Значи има тук нещо, което не е както би трябвало. Бизнесмени и юристи, които не се интересуват какъв е техният обществен имидж са извънредно съмнителни, тъй като в естествена стопанска система имиджът е извънредно значим поради репутационния риск с работа с задгранични сътрудници. Видите ли човек, който се крие от медиите – нещо не е както би трябвало. "

Институциите и актуалната обстановка

" Корупцията и закононарушенията могат да процъфтяват единствено в среда на овладени институции. Дори да има единствено една добре работеща институция в страната, тя ще може да попречи на " овладените " и корупционния развой, само че у нас няма такава. У нас няма работеща институция върху контрола на парите, върху прането на пари, върху знаците за " пране " на пари. Нито прокуратурата, нито другите спомагателни антикорупционни институции като КПКОМПИ, нито ДАНС, където е финансовото разузнаване, нито Национална агенция за приходите даже. Ако единствено една от тези институции работи както би трябвало, тя ще може да смути блажения корупционен покой на останалите. Но в досегашната коалиция имаше толкоз прикрито напрежение, че не знам дали е било допустимо да се оправят с всичко това. "

" Възраждане "

" Според мен, по-зависим политик от индивида Костадинов от Варна не имало доста от дълго време в българската политика. Нещата, които той декларира, обслужват напълно енергийната взаимозависимост на България от Русия. Под формата на неутралитет се желае България да остане отвън защитната мощ на военния съюз на Западната цивилизация НАТО. Това е човек, който с неутрални доводи в действителност желае да бъде извадена България от европейското си развиване. "

Прогноза

" Има вътрешно преразпределение на искрено русофилски соцносталгичен избор. Т.е. " Възраждане " взема от Българска социалистическа партия, пенсионираните военни на Стефан Янев ще вземе също от Българска социалистическа партия. Т.е. гласовете ще се преливат. Мисля, че имаме съображение да се тормозим, тъй като рано или късно в " левия " политически набор ще има заповед за консолидация по отношение на про- или антизападната ориентировка на България. Възможно е да се появи у нас проевразийски политически блок, който сплотява Българска социалистическа партия, " Възраждане " и " Български напредък " – това ще е доста сериозен политически състезател, който е в положение да бъде първи или втори в бъдещия парламент. Така че прогнозата ми за България е неприятна. "

Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР