Какво се случва в Израел и кой има интерес от

...
Какво се случва в Израел и кой има интерес от
Коментари Харесай

Анализаторът Ави Меламед разкри какво може да очакваме след атаката на Хамас срещу Израел

Какво се случва в Израел и кой има интерес от всичко това - коментар по тематиката направи в предаването " Преди всички " Ави Меламед - анализатор по въпросите на Близкия изток и създател на няколко книги по тематиката.

Г-н Меламед, при започване на войната бяха пленени деца, дами, старци, бойци и офицери. Как Израел ще си върне назад своите жители?

" Целта на " Хамас " е да размени мирни жители или бойци против намиращи се в израелските затвори арабски терористи. Най-големият им триумф бе при освобождението на израелския боец Гилад Шалит през 2011 година против 1027 нарушители с кръв по ръцете. Това слага държавното управление и обществото пред комплицирани алтернативи.  Отвлечените мирни поданици, тъй като малко измежду тях са пленени бойци, са част от войната, само че не най-главната , по тази причина би трябвало да се съсредоточим върху по-важни и неотложни задания.

Да, тази война е по-тежка и друга. Ако се работи вярно и рационално, тя може да се трансформира в исторически късмет за стратегическо изменение в района в интерес на демократичните сили, към които спада Израел . Защото еврейската страна по своя самодейност напусна Ивицата Газа през 2005 година, само че де факто остана надълбоко затънала в тинята на Газа, не по своя воля. Година и половина по-късно жителите на Газа се радваха на огромни политически свободи и стопански напредък. Имаха право на свободно пътешестване до Египет. И те, като останалите поданици на палестинската власт, можеха да работят в Израел. Всичко се прекатурна, когато на власт пристигнаха фундаменталистите от " Хамас ". И Египет, и Израел бяха принудени да лимитират достъпа на хора от Газа след серия от офанзиви на техните територии.

С дейностите си палестинците от анклава предизвикваха затварянето им в доста тясна територия, а изолацията води до страдалчество и мизерия. Освен това, от един милион популацията доста бързо се удвои.  Хората са като пластилин в ръцете на " Хамас " . Напрежението, изключително по израелската граница с анклава, постоянно е ескалирало до военни спорове с доста жертви и от двете страни. Алтернативите пред израелските държавни управления и обществото са били две: Ивицата да се завземе още веднъж и израелската войска да има директен надзор над нея или да се преглътне горчивият хап, че през избрани интервали ще се стига до военна ескалация, оставяйки нещата както до момента.

Но тази война демонстрира, че  на Газа би трябвало да се гледа през по-глобална призма Тя е част от иранската опасност за заличаване на еврейската страна.  Иран се пробва да сътвори огнен пръстен към Израел, въоръжавайки " Хамас ", " Хизбула ", сирийската войска и обособени терористи в Израел и Палестинската власт.  Навсякъде са доставили ракети и оръжия, които някой ден групово ще се насочат към по този начин наречените " омразни ционисти " . Те са тези, които освен образоват бойци от " Хамас " и " Хизбула " във военно дело, но  се стараят да разпалват религиозна омраза посред им  (едните са шиити, а другите - сунити). А по-късно се явяват като бранители на палестинците.  Тази война е значима за Иран, тъй като от ден на ден арабски страни стартират да възстановяват връзките си с Израел , виждайки, че проблемите могат да бъдат решени и по кротичък път.

Разбирайки доста добре протичащото се, президентът Джо Байдън освен поддържа напъните на Израел да пази суверенитета и жителите си, само че и насочи предизвестие към страните от района да не се възползват от създалата се обстановка ".

Освен Иран, свои ползи в района имат и други страни. Има ли присъединяване на Кремъл в протичащото се?

" Путин има връзки и ползи с " Хамас ", само че има и връзки и ползи с Израел. Много цени икономическата и военна мощност на еврейската страна, тъй че нямам доверие по някакъв метод да е обвързван със ставащото. Въпреки че напоследък има някои чувствителни пунктове във взаимоотношенията, главно поради израелската помощ с военна техника за Украйна. Но  нямам доверие той да има пръст в спора с Газа ".

Парите за Газа идват от Катар, каква е ролята на богатата страна във взаимоотношенията " Хамас " - Израел?

" Катар е доста забавен случай на страна със лична районна политика. Да, тя влага средства и старания за благоустройството на Газа и посредством Израел изпраща куфарчета с пари за обществено слабите. Но  политиката на Катар е мощно изменяща се във времето и пространството . Нещо, което през днешния ден ѝ наподобява бяло, на следващия ден може да реши, че е черно. Никой не може да я разубеди. Един образец: до момента в който множеството страни от Арабската лига са възстановили взаимоотношенията си с държавното управление на Асад в Сирия, то Катар гневно му се опълчва. Да, Катар има отношение към ставащото в Газа. Тя държи да има своя позиция за ставащото в Близкия изток и по тази причина нерядко е медиатор в някои районни спорове ".

Да кажем, в случай че след тази кръвопролитна война, народът в Газа (съвсем хипотетично) реши да смъкне от власт " Хамас ", кой ще вземе ключовете на ръководството? ФАТАХ?

" Президентът Абас с наслада би приел рухването от власт на своя пикантен съперник " Хамас " . Естествено не би го признал обществено.  Но да поеме ръководството на анклава, извоювано от еврейско оръжие, не би се посрещнало добре от електората му. Отново Израел да ръководи тези територии ми се вижда също нереално.  Това е голяма алтернатива! Какво ще стане с Газа по-късно мегасъбитие? Една телевизия го назова израелския 11 септември, само че аз не съм склонен с това определение. То не е съответстващо. Да, това е травматично събитие за Израел и ще би трябвало време да се отърсим от загатна за него. Предстои да разберем кой е виновен да не се виждат забележимите признаци, че " Хамас " готви нещо огромно. Доколкото знам,  разузнаванията са докладвали за това, само че не те вземат решения . Колкото и да е тежко, би трябвало да си вземем поука и да се направи по този начин, че сходно нещо да не се случва повече. Но това ще е след войната, а не по време на борбите.  Не знам дали войната ще е продължителна, зависи от това дали ще има и други паралелни източници на напрежение, само че съм убеден, че ще е доста интензивна ".
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР