Какво би станало, ако България бъде разтърсена от силно земетресение?
Какво би станало, в случай че България е разтърсена от злополучие в тези мащаби? сега и могат ли да устоят на сходни земетресения?
Сеизмолозите са безапелационни, че към този миг заплаха от мощни трусове в България няма. И афтършоците (по-леките повторни трусове), които следим в Турция, н на територията на България.
Какви са условията обаче за градеж у нас и какво може да компрометира постройките?
Общият брой на жилищните здания у нас е. През четвъртото тримесечие на 2022 година е почнал градежа на малко над 1200 жилищни здания, демонстрират данните от жилищния фонд на Националния статистически институт.
„ Ако разгледаме най-генерално. На първо място имам остаряло строителство, да кажем от преди 1944 година Едните здания отговорят в някаква степен на актуалните условия за сеизмичност и издръжливост, а има и здания, които не дават отговор на това “, споделя Михаил Чобанов- строителен бизнесмен.
След това във времето на социализма се е строяло и ЕПК. Странно или не панелните здания са най-здравите и най-устойчивите генерално погледа.
За да бъдат и най-здрави, обаче би трябвало да се поддържат, както вършат в Германия, посочи строителният бизнесмен Михаил Чобанов.
„ За страдание в България в процеса на саниране на постройките не се обръща значително внимание на тези въпроси “, безапелационен е Чобанов.
на демокрацията стартира по този начин нареченото „ ново строителство “. Чертежите са правени на ръка, само че с напредването на технологиите, това остава в историята.
„ С напредването на годините са се нараснали както условията към за издръжливост, по този начин са се появили и модерни софтуери, които в доста по-голяма степен оказват помощ за това постройките да бъдат по сеизмично устойчиви “, твърди строителният бизнесмен.
При проектирането всяка постройка би трябвало да дава отговор на, по-късно стартира и нейният градеж.
Един от документите удостоверяващ техническата редовност на градите е техническият паспорт. През 2021 година тогавашният районен министър Виолета Комитова, която изискваше всяка постройка да има документа.
При постройките след 2007г. той се издава при градежа, а при по-старите, единствено в случай че прави реорганизация. Причината - по този начин постройката може да се компрометира.
„ Старите здания са тухлени или със стоменобетонни плочи или са тухлени постройки с градоред. Сигурни са, в случай че не са променяни. Настройки, пристройки, не документирани – това е проблем. Най-страшното, даже не е това. Най-страшното е приземните етажи тези тухлени зидарии да са премахвани за оформяне на комерсиално помещение. Особено рисково е, когато фасадните стени са нарушавани. Те са укрепявани слагани са им някакви греди и колони, само че тези спомагателни структури не могат да заменят тухлената стена, която извършва антисеизмичната роля “, изяснява инж. Марин Гергов от Камарата на инженерите в капиталовото планиране.
От Камарата на инженерите в капиталовото планиране са подготвени изпратят доброволци в потърпевшите от земетресенията турски региони, с обследването на потърпевшите здания. „ Ние събираме наши членове, само че не мога да им дам детайлности преди Министерство на регионалното развитие да ми каже, че след примерно няколко дни ще пътуваме “, изяснява инж. Марин Гергов.
И по този начин всяка смяна може да компрометира постройката, а камарата на инженерите са в цялостна подготвеност да заминат за Турция, и да преценяват, кои здания от потърпевшите, само че не изцяло разрушените са годни за живеене, само че за тяхната логистика би трябвало да оказват помощ Министерството на районното развиване и благоустройството както и външно министерство, а до този миг това към момента не е направено.
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ