Какви истории може да разкаже прочутият Нотр Дам в Париж?

...
Какви истории може да разкаже прочутият Нотр Дам в Париж?
Коментари Харесай

Катедралата Нотр Дам в Париж разказва изненадващи истории

Какви истории може да опише фамозният " Нотр Дам " в Париж? В началото на декември, която заличи следите от опустошителния пожар през април 2019 година

" Нотр Дам " е украшение на готическата архитектура, един от знаците на Париж и туристическата Мека. Зад величието на постройката, чието създаване лишава 182 години сред 12-ти и 14-ти век, се крият някои изненадващи истории.

Важността на " Нотр Дам " надвишава нейната архитектура и история - тя безусловно е точката, от която стартират всички пътища във Франция, отбелязва Асошиейтед прес.



Пред катедралата, вградена в калдъръма, лежи скромна повърхност от бронз и камък с надпис " point zero des routes de France ", което значи " начална точка на пътищата на Франция ". Тази площадка отбелязва началната точка за премерване на дистанциите сред Париж и други градове в цялата страна.

Плочата е добавена през 1924 година, само че концепцията за национална " нулева точка " е датира още от 1769 година Крал Луи ХV планува централна насочна точка за разрастващата се пътна мрежа на Франция - идея, която свързва географията на страната със сърцето ѝ в Париж.

Страховитите каменни същества на " Нотр Дам " може и да наподобяват антични, само че не всички от тях са такива. Същинските водоливници (гаргойли) - улуци с формат на чудовища, които се употребяват за отклоняване на дъждовната вода, съществуват още от времето на построяването на катедралата. Но трагичните, сходни на чудовища фигури, които постоянно се изобразяват на пощенски картички и във филмите, са химери и са доста по-нови.



През 19-и век архитектът Йожен Виоле Льо Дюк, който дава отговор за обновяването на рушащата се по това време постройка, добави тези същества, с цел да добави спомагателна мистичност на катедралата. Льо Дюк се въодушевява за тях от известната книга " Парижката Света Богородица " на Виктор Юго.

По време на Френската гражданска война, която провокира талази от митингите против църквата, " Нотр Дам " не е третирана тъкмо като почетената катедрала. През 1793 година революционерите я лишават от религиозните й знаци и я преименуват на Храм на разсъдъка. В него се организират фестивали, отдадени на науката и концепциите на Просвещението, а за малко време той даже е употребен като склад за вино.

Религиозните служби са обновени през 1795 година, а " Нотр Дам " възстановява предходния си статут по самодейност на френския император Наполеон I. Там се приключва коронацията му през 1804 година, увековечена в известната картина на Жак-Луи Давид.

През 1792 година революционерите обезглавяват и 28 скулптури от фасадата на " Нотр Дам ", приемайки ги за френски монарси. Всъщност те са изобразявали антични юдейски грижи, древен предшественици на Исус. Главите са считани за изгубени вечно, евентуално унищожени или продадени като строителен материал.



Снимки: Българска телеграфна агенция

През 1977 година обаче служащите, които правят ремонтна активност в 9-и регион на Париж, откриват стотици фрагменти от каменните статуи. Експертите удостоверяват, че това са изчезналите глави на грижата от " Нотр Дам ". Как са се озовали там остава мистерия.

Днес 22 от главите са възобновени и са изложени в музей " Клюни " в Париж. Откриването им се счита за една от най-забележителните археологически находки в актуалната история на града.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР