Как ще плащаме и гласуваме електронно? На тези и още

...
Как ще плащаме и гласуваме електронно? На тези и още
Коментари Харесай

Министър Божанов разясни как ще плащаме и гласуваме електронно

Как ще плащаме и гласуваме електронно? На тези и още въпроси отговори министърът на електронното ръководство Божидар Божанов в студиото на

Целта на Министерството на електронното ръководство е основаването на система за заплащане посредством персонални мобилни устройства и мобилна електронна идентификация.

Министър Божанов изясни технологията на прилагане на подобен вид услуга: " Ако желаеме да използваме дадена услуга влизаме в уеб страницата на съответната институция. Там би трябвало да заявим кои сме. Пявява се един QR код, който сканираме и удостоверяваме кои сме, по този начин ситемата и продължаваме напред”.

В предварителната регистрация на приложението за мобилна идентификация ще са включение сканиране на персонална карта, селфи с придвижване и отбрана с ПИН и биометрия.

" Никой няма да може да ни открадне телефона и да направи това вместо нас”, изясни Божанов и увери, че даже и след регистрация няма по какъв начин персоналните ни данни да бъдат употребявани при възможна кражба на мобилното устройство.

" Решението на Министерски съвет е да бъде осъществено до края на годината. Смятам, че малко по-рано ще можем да пуснем пилотно приложението”, съобщи министърът на електронното ръководство.

Той изясни, че задачата на въпросната услуга е да се понижат опашките по гишетата.

" Ние желаеме да понижим документите, които жителите би трябвало да заявят. Вместо да обикалят по пет разнообразни гишета, системата ще има информацията от първите 4, а жителите ще би трябвало единствено да се явят на петото”, разясни министърът.

Тази автоматизация обаче ще докара и до съкращения в адмнистрацията. По думите на министъра, те няма да надвишат 10%.

" Това ще е на база функционален разбор. Първо ще отпаднат опашките по гишетата, а по-късно хората по-гишетата.Те обаче могат да бъдат потребни другаде”, увери Божанов.

Същата система твърди и по-малко опашки в КАТ, както и приемане и заплащане на фишове.

" Общественото разискване на законопроекта изтече. С това отпадат синият ваучър и стикера за гражданска отговорност, и се вкарва заплащане и връчване на фишове по електронен път”, изясни Божанов и добави, че се чака законопроектът ще влезе на съвещание в Министерски съвет в идващите 2 седмици.

Ще гласуваме ли електронно на локалните избори през 2023г.? Божанов изясни, че се работи по създаване на система, с която да се се създадат няколко тестови гласувания. Ако те бъдат сполучливи, ще се премине към действително гласоподаване, още веднъж с мобилна идентификация.
Източник: inews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР