Как подготовката на референдумите на ИТН и Възраждане ще повлияе

...
Как подготовката на референдумите на ИТН и Възраждане ще повлияе
Коментари Харесай

Любен Дилов: Освен да „рефрешне“ ИТН като политическа формация, референдумът няма друг смисъл

Как подготовката на референдумите на Има Такъв Народ и Възраждане ще повлияе на предварителните избори, ще трансформират ли тези избори политическото пространство у нас, Tribune.bg потърси за коментар политика-писател и депутат Любен Дилов.  

Г-н Дилов, дали референдумите, оповестените от Има Такъв Народ - да президентска република, и Възраждане - за еврото, ще повлияят на предварителните избори?

Много занимателно, през вчерашния ден ми излезе някакъв спомен във Facebook отпреди 7-8 години, когато на някаква среща с профсъюзите президентът Плевнелиев е споделил, че " референдумът е нуклеарното оръжие на демокрацията ". Точно по това време четях " Възвишение " на Милен Русков, където има един популярен откъс, който споделя - " вишегласието е оръжие на всяка нелепост ", т.е. нищо скъпо в света не е произлязло от референдум, в никакъв случай. Или референдумът няма никакъв различен смисъл, с изключение на да " рефрешне " Има Такъв Народ като политическа групировка, която е яхнала въжделенията на народа. Виж, в случай че те бяха създали референдум за еврото, щяха да имат по-голям триумф, в сравнение с за Радев. Защо - тъй като слагането на концепцията за референдум " за " и " срещу " президентската република, въпреки той да не е дефиниран по този начин, навежда хората на мисълта, че ние от две години сме президентска република. Нещо повече, сега президентът Радев има повече пълномощия, в сравнение с една смяна в конституцията би му дала.

Като изпълнителната власт?

Защото сега Радев, като се изключи че назначава изпълнителната власт, има действително и законодателна самодейност. Неговият кабинет внася законопроекти, които преди този момент са утвърдени от неговата канцелария. Нямаме никакво подозрение в това. Те не са непремено неприятни. Само установявам, че това е реалност сега. Нито една смяна в конституцията не планува президентът да има законодателна самодейност в бъдеще, а той сега я има. Та България две годиние в положение на свръх президентска република. Разбира се, по тази причина не можем да виним единствено Радев или да твърдим, че е единствено негова заслуга, само че това е реалност. И аз не мисля, че този въпрос ще развълнува кой знае какъв брой хората сега, тъй като те ще си дадат сметка, че не сме " цъфнали и вързали ", в противен случай, политическата рецесия се задълбочава. И в случай че до рожденния ден на госпожа Нинова /16.01.2023г. връчването на третия мандат б.р./ можеше да има някакви съмнения, то по-късно нямаме съмнения. Имаше ясни знаци, че в случай че Демократична България - положителни, неприятни, скандал Нексо, само че в случай че те получат мандат, ще има кабинет, по ясни знаци от това нямаше по какъв начин да има, обаче Радев даде мандата на Българска социалистическа партия, на госпожата като подарък за рожден ден, т.е. да изтъквам - опасявай се от гърците, когато носят блага.

Да се опасяваме от данайските блага! Като вероятност какво да чакаме, предварителните избори ще трансформират ли нещо?

Експерти, на които аз имам вяра, споделят, че ще има повишение на изборната интензивност, точно поради хартиената бюлетина. Аз мисля, че това ще се компенсира от общото омерзение от това, което се случва и от обстоятелството, че няма и нова оферта на пазара, няма нов политически план. Може би има конспирация в този план " Отечествен фронт " към Политическа партия. Може би това е част от проектите на президента Радев да прекрои политическото пространство, тъй като в този момент имаме противоборство на два блока - на консервативно - народняшкия към ГЕРБ и на левия към Политическа партия, плюс още няколко левици - Българска социалистическа партия, БВ и несъмнено, Възраждане и Движение за права и свободи, т.е. ще има четири играча на този терен и в случай че те съумеят да формулират конфликта като консервативно против демократично, ляво против дясно, то би могло да генерират интерес. Никакъв различен интерес не може да бъде генериран, защото година и половина главният политически спор бе - ГЕРБ и анти ГЕРБ. Този спор умори хората, те изчерпаха причините си. Добре, най-лошите са били ГЕРБ, само че година и половина ръководят други и къде сме, какво толко ще реши, в случай че още един път натричаме ГЕРБ на изборите, нищо няма да се промени. И всичко друго са подтеми - основен прокурор, правосъдна промяна, всичко са подтеми. В последна сметка разпоредбите, по които е определен този основен прокурор, са на Христо Иванов от Демократична България, той ги написа и предложи. Преди основният прокурор не се избираше по този метод. Ако бяха старите правила, те можеха да го сменят. Нямаше квота на съдиите и на прокурорите във Висшия правосъден съвет, тъй че тази история е доста занимателна. Единственият проблем е късата памет. Аз нееднократно съм казвал, че в случай че на мъжете в България тези работи са им " къси " като паметта, щяхме да сме изчезнали като нация. 
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР