Как е умрял Тутанкамон? Никой не знае каква е била причината

...
Как е умрял Тутанкамон?
Никой не знае каква е била причината
Коментари Харесай

Още 5 от неразкритите мистерии на една древна цивилизация – Египет

Как е починал Тутанкамон?

Никой не знае каква е била повода Тутанкамон да си отиде толкоз млад – единствено на 19 години. И не тъй като е починал на толкоз нежна възраст, а просто тъй като повода за гибелта му не може да се дефинира. Той е страдал от толкоз заболявания, че никой не знае коя тъкмо го е довършила.

Генетичните увреждания на фараона, навеждат историците на мисълта, че родителите му са била брат и сестра. Оказва се, че неговите 19 години са цяло знамение – трябвало е да почине доста по-млад. Чудо е по какъв начин е оживял.

Генетичните му увреждания не са били единствените му болести – страдал е и от малария. При разкопаването на гробницата му са открити следи от удар по главата му. От тук идва хипотезата, че може би е погубен от него. Друга възможност е просто да е бил контузен до момента в който са го балсамирали. Не се знае още.

Друга догадка, е че е погубен по време на злополука. На тази мисъл навежда счупеното му коляно. Как обаче е бил кадърен да се качи на каляска откакто едвам е можел да седи прав поради дефектите си, още не е ясно.

Мумия обгърната в страниците на етруска книга

Когато някакъв инцидентен човек купува мумия от магазин в Александрия през 1848 годна и стартира да я излага като украса, никой не открива нищо чак толкоз извънредно. Помислете обаче за шока, който индивидът е изпитал, когато години по-късно превръзките от мумията са отстранени и изпод се вижда, че мумията е обгърната в страници, които не са написани на египетски. Страници на книга.

По-късно езикът е дефиниран като етруски – езикът на също толкоз остаряла цивилизация като египетската, само че на територията на днешна Италия. Изненадата става още по-голяма – текстът написан на тези страници е и най-дългият етруски текст намиран в миналото. А даже не се знае доста за него. И въпреки всичко най-големият въпрос, който поражда е какво прави етруска книга върху тялото на египетска мумия?

Естеството на текста продължава да е незнайно. Правят се разнообразни догатки, само че са разпознати единствено няколко думи, за които се счита, че са имена на богове и дати.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Древен Египет – 5 неразкрити мистерии на една антична цивилизация

Барелефът от Дендера

Ако посетите храма в Дендера ще забележите много необичайно изображение на стената – змия в огнена топка, която излиза от лотусов цвят, до момента в който се държи от дирек с човешки ръце.

Най-странното в това изображение не е че стълбът има човешки ръце, а че изображението много наподобява на тип ранна крушка, наречена Круксова тръба, изобретена през 19 век.

Рисунката наподобява съвсем като напътствие за това по какъв начин да си направиш крушка. Тази доктрина си има и много солидни доказателства. Например в стаята, в която е нарисуван барелефът липсва какъвто и да е тип осветяване. В другите пространства е имало лампи с пламнал огън. Това повдига въпроса за какво му е на някой да рисува сходно изображение в стая, в която то не може да бъде забелязано.

Джедефре и неговата пирамида

Въпреки неналичието на запаси, Джедефре и желал неговата пирамида да бъде най-високата в Египет. Така решил да я построи на рид. За това е направил върхът на гробницата му да бъде най-високият. Пирамидата обаче бил разрушена – никой не знае за какво и по какъв начин. Може би той просто е починал преди да бъде приключена или климатичните условия са си свършили работата. А може би е била разрушена поради строителните материали от римляните. Или пък от омразата към Джедефре личният му народ я е разрушил. Това постоянно ще си остане мистерия.

Изчезналата земя Пунт

Според писанията Пунт надали не е бил раят на земята. Египтяните го наричали „ Божията земя ”. И то с много почитание. Място богато на злато, слонова кост и екзотични животни. Пунт се загатва в доста трудове, макар че никой не знае къде се намира.

В античен египетски храм е открита рисунка на кралицата на Пунт. Открити са артефакти, които египтяните са запазили. Мумифицираните останките на два бабуина дадени като подарък за египтяните са изследвани и съгласно разбора произходът им е от актуалната част на Източна Етиопия или Еритрея. Само, че няма по какъв начин да знаят сигурно. Единственото, което би могло да даде светлина върху това мистериозно място е останките на Пунт да бъдат открити.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Древен Египет – 5 неразкрити мистерии на една антична цивилизация

Автор: Божидара Иванова

Източник: iskamdaznam.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР