Как да намалим риска от увреждане на зрението и да

...
Как да намалим риска от увреждане на зрението и да
Коментари Харесай

Как да намалим риска от увреждане на зрението и да избегнем слепотата?

Как да понижим риска от увреждане на зрението и да избегнем слепотата? С течение на времето зрението на човек може да се утежни доста, само че има способи това да се предотврати.

Какво е катаракта?

Катарактата е развой на помътняване и потъмняване на очната леща. Заболяването е неразривно обвързвано със стареенето на тялото, заради което главната категория пациенти са възрастните хора. Според СЗО повече от 70% от популацията на възраст над 72 години и към 20% на възраст 40-60 години страдат от катаракта.

Катарактата е една от главните аргументи за слепота. Промените в метода на живот могат да понижат възможностите за бързо напредване.

Как да понижим риска от увреждане на зрението и да избегнем слепотата? 08.06.24 00:03 5-те най-странни находки в Антарктида 07.06.24 23:30 След Роберт Фицо, нахлуване против датския министър председател 07.06.24 23:15  Еманюел Макрон: Подкрепяме дейно започване на договарянията за присъединение на Украйна към Европейски Съюз (ВИДЕО) 07.06.24 22:38 Акция на ГДБОП срещу наркотрафика в страната 07.06.24 21:42

Как да се храним

Проучванията поредно демонстрират, че потреблението на храни с високо наличие на антиоксиданти, като витамини С и Е, може да предотврати катаракта. Дори в случай че към този момент е почнало да се образува, тези антиоксиданти могат да забавят прогресирането му.

Някои от най-хубавите източници на витамин С включват цитрусови плодове (портокали, мандарини, грейпфрути, лимони), домати и доматен сок, червени и зелени чушки, киви, броколи, ягоди, брюкселско зеле и картофи.

За да осигурите на тялото витамин Е, би трябвало да обърнете внимание на растителните масла, като слънчогледово, шафраново или масло от пшеничен зародиш. Витамин Е се съдържа и в ядките, изключително в бадемите, както и във фъстъците и зелените зеленчуци като спанак и броколи. Някои артикули могат също да бъдат обогатени с витамин Е.

Каротеноидите като лутеин и зеаксантин също са известни със способността си да защищават очите от катаракта. Те се съдържат в спанак, магданоз, зеле, тиква, зелен грах и яйца.

Важно е всеки ден да ядете плодове и зеленчуци. Пет порции ще обезпечат на организма повече от 100 мг витамин С и 5-6 мг лутеин и зеаксантин. Само две порции ядки ще обезпечат от 8 до 14 мг витамин Е.

Ако не получавате задоволително от питателните субстанции, от които се нуждаете от диетата си, помислете дали да говорите с Вашия доктор по отношение на приемането на хранителни добавки.

Не пушете

Тютюнопушенето въздейства неподходящо освен на белите дробове и сърцето, само че и на очите. Това е рисков фактор за катаракта, който би трябвало да бъде отстранен.

Пушенето предизвиква образуването на повече свободни радикали, които повреждат клетките. Антиоксидантите в плодовете и зеленчуците се борят с тях. Пушенето обаче унищожава антиоксидантите и вкарва доста отрови в тялото, които могат да причинят катаракта.

Ако спрете да пушите, това може да предотврати развиването на катаракта, даже в случай че сте пушили дълго време и не сте се ограничавали в броя на цигарите. Ако не пушите, не започвайте.

Профилактика на катаракта

Носете слънчеви очила

Ултравиолетовите лъчи могат да причинят промени в очите, по-специално посредством увреждане на протеините в лещата. За да отбраните очите си, изберете слънчеви очила, които блокират 99% до 100% от UVA и UVB лъчите и блокират 75% до 90% от забележимата светлина. Важно е рамката да приляга компактно към очите, а стъклото да е в сив цвят, което улеснява видимостта по време на шофиране.

Ограничете потреблението на алкохол

Проучванията демонстрират, че тези, които употребяват до две питиета дневно, могат да имат по-малък риск от развиване на катаракта, в сравнение с тези, които не пият алкохол. Въпреки това, потреблението на повече от две питиета дневно усилва риска.

Контролирайте кръвната си захар

Хората с диабет са по-склонни да развият очни болести. Високите равнища на захар могат да причинят отичане на лещата и формиране на катаракта.

Правете постоянни очни прегледи

Офталмологът може да открие проблемите на ранен стадий. Ако сте на възраст сред 40 и 64 години, целесъобразно е да вършиме обзор на всеки 2-4 години, а за тези над 65 години – на всеки 1-2 години. Ако има риск от развиване на очни болести, лекарят може да предложи по-често проучване.

 

Източник: Styler /Превод: SafeNews

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР