Кафето е традиция, страст, мода. Днес това е най-продаваната стока

...
Кафето е традиция, страст, мода. Днес това е най-продаваната стока
Коментари Харесай

bTV Репортерите: Кафето като начин на живот


Кафето е традиция, пристрастеност, мода. Днес това е най-продаваната стока след петрола. В този миг по света се изпиват към 12 000 чаши всяка секунда. Това е най-популярната напитка след водата.

Светът сега претърпява така наречен трета вълна на кафе културата, в която попада и България. Сега на кафето се гледа като освен това от напитка - не като бизнес, а прекарване. Не рутина, а обред. Не като част от живота, а като метод на живот.

Кафето е познато от X век. Открито е инцидентно от животновъди в региона Кeфа в Етиопия. Търговците го пренесли на Арабския полуостров, а там култивирали кафето. Първото кафене е намерено в Мека към 1500 година После в Кайро, в Истанбул, а оттова навлиза в Европа през Венеция като огромно пристанище. Италия взима самодейността и развива комерсиалната ниша - 1901 година там е направена първата кафемашина, а 50 години по-късно и първата еспресо машина. У нас кафе се пие още от Османското иго.

Още няма 9 ч., само че по дребната комерсиална улица в пловдивския квартал „ Капана “ към този момент се носи мирис на кафе. Ангел Андреев държи малко кафене от пет години. От 2003 година е в бизнеса, бил е търговски представител и районен управител в една от най-голямата кафе корпорация в света. После почнал да развива бизнеса в кафе капсули у нас. Накрая решил да вложи опита си в личен бизнес.

Ангел е научил доста любопитни неща за кафето - да вземем за пример, че усетът зависи от водата, с която се прави и нейната неотстъпчивост. Особено значимо е по какъв начин и какъв брой е изпечено кафето.

И един мит за развенчаване - прясно изпеченото кафе не е ароматно и вкусно.

За да стигне кафето до дюкяна на Ангел или до нашия дом, веригата е доста дълга – от развъждането, през брането, изсушаването, чистенето, с цел да останат единствено зърната, по-късно през превоза.

Европа е най-големият пазар, вторият е Северна Америка. От някое европейско пристанище кафето отива във заводи, където се изпича, пакетира и доставя.

Има два съществени типа кафе - арабика и робуста. Арабиката е много по-слабо - съдържа % и половина кофеин, до момента в който в робустата кофеинът е двоен. Арабиката заема 3/4 от производството в света. От печенето обаче зависят усетът и ароматите.

И още един мит - дългото кафе в действителност е по-силно от късото.

Дори топлината на чашата може да скапе или усъвършенства кафето.

Като бариста Ивайло Любенов знае всички секрети в приготвянето на хубаво кафе. Идеалното еспресо е към 30 мл – тогава има най-добре извлечен дестилат от усет и мирис.

Ако обичате капучино, съхранявайте млякото в хладилника, с цел да стане хубава пяна. За вкусно капучино кафето постоянно би трябвало да е 30-40 мл, а млякото - 80-100 мл. Друг значим миг при подготвяне на капучиното е, че млякото и кафето би трябвало да се подготвят по едно и също време.

Колко кафета дневно е обикновено да пием и до какъв брой часа се пие кафе?

Кафето дава сила, само че също по този начин е значимо човек да преценя съгласно личната нервна система какъв брой кафета му въздействат добре. Това, което се счита за универсално, е, че е най-добре до 16 ч. да се пие кафе, с цел да може да не въздейства на съня вечерта.

Днес кафето намира приложения в още доста други сфери - парфюмерията, модата, изкуството, кулинарията. За Шазлин Бабикян, която в този момент отваря своята сладкарница, ароматната напитка е ентусиазъм. Освен известното тирамису тя употребява кафе за своите торти, мусове, напоява блатове, а от време на време го употребява даже и в солени предписания.

Свикнали сме, че модата при кафето идва от Италия, само че сега новата трета вълна на дребните кафетерии и по-специално отношение към ароматната напитка идва от Австралия и Нова Зеландия

5 милиона са огромните компании, а 25 милиона са дребните производители на кафе. Напитката придобива от ден на ден метаморфози и разновидности. Всяка нация основава своя мода съгласно своите усети - италианците пият еспресо с малко захар; немците и швейцарците прибавят в него парещ шоколад; мексиканците го пият с канела; мароканците - с черен пипер, а етиопците пък с щипка сол. Кафе с бита сметана пият австрийците, а пък египтяните напълно и единствено чисто.

А българите пият кафето си с добра компания.

За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!

Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР